ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ابر گاو
علمی

چین مدعی شبیه‌سازی سه «اَبَرگاو» با امکان تولید سالانه 18 تن شیر شد

این گوساله‌ها از یک نژاد گاو هلندی متولد شده‌اند و در طول زندگی خود می‌توانند 100 تن شیر تولید کنند.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰

طبق ادعای چین، سه اَبَرگاو شبیه‌سازی‌شده در این کشور متولد شده‌اند. این ابرگاوها می‌توانند مقدار زیادی شیر در سال تولید کنند و هدف چین از کلون‌کردن یا شبیه‌سازی این گاوها، کاهش وابستگی به نژادهای وارداتی است.

طبق گزارش گلوبال‌تایمز، پژوهشگران دانشگاه علوم و فناوری کشاورزی و جنگل‌داری نورث‌وست چین این سه گوساله را در منطقه نینگ‌شیای چین پرورش دادند. این حیوانات از نژاد گاوهای بسیار پربار «هلشتاین فریزن» از هلند هستند که می‌توانند سالانه 18 تن شیر یا در طول عمر خود 100 تن شیر تولید کنند.

شبیه‌سازی ابرگاو در چین

اولین گوساله در 30 دسامبر متولد شد و به‌دلیل جثه بزرگ این گوساله 56.7 کیلوگرمی، باید عمل سزارین انجام می‌شد. دانشمندان برای شبیه‌سازی این سه گوساله، مجبور شدند 120 رویان را از سلول‌های گوش گاوهای پربازده کلون کنند. این رویان‌ها در گاوهای جایگزین قرار داده شدند که سه مورد از آن‌ها منجر به تولد گوساله‌های جدید شد.

ابر گاو

«جین یاپینگ»، دانشمند ارشد این پروژه می‌گوید که حالا برنامه‌های بلندپروازانه‌ای را برای این فناوری جدید دارد:

«ما می‌خواهیم طی دو تا سه سال، یک گله متشکل از بیش از 1000 ابرگاو تشکیل دهیم تا از آن به‌عنوان پایه‌ای محکم برای مقابله با وابستگی چین به گاوهای شیری خارجی و جلوگیری از مشکلات زنجیره تأمین استفاده کنیم.»

طبق تخمین‌ها، از هر 10 هزار گاو در چین، تنها 5 گاو می‌توانند در طول عمر خود 100 تن شیر بدهند که البته این میزان شیردهی معمولاً در پایان عمر گاوها مشخص می‌شود. بنابراین پرورش این گاوها و دستیابی به ژن آن‌ها کاری دشوار است. درحال‌حاضر چین 70 درصد گاوهای شیری خود را وارد می‌کند.

این اولین‌باری نیست که دانشمندان چینی دست به شبیه‌سازی حیوانات می‌زدند. برای مثال آن‌ها چند ماه پیش برای اولین‌بار در جهان با هوش مصنوعی موفق به کلون‌کردن خوک شدند. پژوهشگران چینی همچنین در پرونده خود، شبیه‌سازی گرگ قطبی هم دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • realtime
  realtime | ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

  واقعا نام "ابر گاو" برازندشونه.

  • Mohammad Okt
   Mohammad Okt | ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

   البته ابرگاو لفظ بزرگیه چون زیادند گاوهاییکه بالای ۴۵کیلو روزانه شیر می دن ینی ۳۳درصد افزایش به اضافه ی استقلال و امنیت غذایی نه خداییش پیشرفت بزرگیه😂😂🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

  • Mohammad Okt
   Mohammad Okt | ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

   در سال ۳۰۰روز اگه شیر بده می شه روزی ۶۰کیلو ولی مثل گاو می خوره مثلا خیلی خوبه چون گاوهاب شیرده هلندی میانگین حدودی ۴۵کیلو شیر می دن...

مطالب پیشنهادی