ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایستگاه فضایی تیانگونگ
علمی

چین قصد دارد با یک ماژول جدید ایستگاه فضایی تیانگونگ را بزرگ‌تر کند

آژانس فضایی چین برنامه‌هایش برای پرتاب یک ماژول جدید و میزبانی از فضانوردان بین‌المللی در ایستگاه فضایی نوپای خود را فاش کرد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

ساخت ایستگاه فضایی تیانگونگ چین چند ماه گذشته به پایان رسیده بود، اما اکنون گفته می‌شود که این کشور برنامه‌های بزرگی برای گسترش پروژه مدار پایین زمین خود دارد.

رسانه‌های دولتی چین به‌تازگی گزارش داده‌اند که مقامات این کشور در نمایشگاهی از برنامه‌های خود برای پرتاب یک ماژول جدید خبر داده‌اند که قرار است به ایستگاه فضایی تیانگونگ اضافه شود. بنابراین ماژول جدیدی در کنار سه ماژولی که از قبل به ایستگاه فضایی T شکل متصل شده بود، قرار خواهد گرفت تا شکل آن را به یک صلیب تبدیل کند.

چین قصد دارد این ماژول چندمنظوره را به شش پورت اتصال مجهز کند تا فضاپیماهای بیشتری بتوانند به ایستگاه فضایی متصل شوند. چین قبلا ادعا کرده بود که قصد دارد به گردشگران فضایی اجازه دهد تا از تیانگونگ بازدید کنند؛ بنابراین وجود این ماژول برای برنامه‌های فضایی آن مفید خواهد بود.

حضور فضانوردان بین‌المللی در ایستگاه فضایی تیانگونگ

برنامه فضایی چین

مقامات چینی همچنین برنامه‌هایی را برای آغاز میزبانی از فضانوردان بین‌المللی در تیانگونگ اعلام کردند. «چن شانگوانگ»، معاون طراح برنامه پروازهای فضایی انسانی چین، به خبرنگاران گفت:

«ما در آستانه انتخاب فضانوردان بین‌المللی برای ارسال به ایستگاه فضایی خود و انجام آزمایش‌های علمی با همدیگر هستیم.»

در آبان‌ماه، چین سومین ماژول ایستگاه خود با نام Mengtian (رؤیای بهشت) را پرتاب کرد تا ساختار T شکل تیانگونگ در مدار پایین زمین تکمیل شود. اولین ماژول ایستگاه فضایی با نام Tianhe در اردیبهشت‌ماه سال گذشته پرتاب شده بود و Wentian به‌عنوان دومین ماژول ایستگاه فضایی تیانگونگ، در مردادماه امسال به آن متصل شد. درحال‌حاضر Tiangong تقریباً یک چهارم اندازه ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

با توجه به اینکه تیانگونگ به‌عنوان پاسخ چین به ایستگاه فضایی بین‌المللی به فضا پرتاب شده است، حضور فضانوردانی از کشورهای مختلف در آن می‌تواند بخشی از طرح چین برای تبدیل ایستگاه فضایی خود به یک مرکز بین‌المللی در مدار پایین زمین باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی