ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
تکنولوژی

نخست‌وزیر رومانی هوش مصنوعی Ion را به‌عنوان مشاور افتخاری دولت معرفی کرد

این سیستم هوش مصنوعی می‌تواند نظرات و نارضایتی‌های کاربران را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده و به دولت منتقل کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

هوش مصنوعی به یکی از ترندهای محبوب چند وقت گذشته تبدیل شده است و برخی می‌گویند شاید جایگزین نیروهای انسانی شود. حالا «نیکولائه چیوکه»، نخست‌وزیر رومانی، یک دستیار هوش مصنوعی به نام «Ion» را به‌عنوان «مشاور افتخاری جدید دولت» معرفی کرده است.

به نقل از واشنگتن پست، Ion هنگام معرفی خود در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «سلام. تو به من زندگی دادی. من Ion هستم. حالا نقش من نمایندگی از توست؛ مثل یک آینه.»

Ion دارای بدنه‌ای آینه‌مانند و یکپارچه و نیز صدایی غم‌انگیز و عمیق است و می‌تواند برخی افراد را به یاد ربات HAL 9000 در فیلم کلاسیک علمی تخیلی 2001: A Space Odyssey بیندازد. اما این ربات هوش مصنوعی به‌جای اینکه مسئول یک سفینه فضایی باشد، مسئول سنجش احساسات کل کشور است.

نحوه کار هوش مصنوعی Ion

Ion

هوش مصنوعی Ion شبکه‌های اجتماعی را برای جمع‌آوری نظارت و نارضایتی‌های شهروندان بررسی می‌کند و سپس آن‌ها را با یکدیگر ترکیب کرده و به دولت ارائه می‌کند. شهروندان همچنین می‌توانند با استفاده از یک پورتال وب، نظرات خود را به‌طور مستقیم به Ion ارائه کنند.

چیوکه گفته است:

«Ion از طریق هوش مصنوعی کاری را انجام خواهد داد که هیچ انسانی نمی‌تواند: به همه رومانیایی‌ها گوش دهد و نماینده آن‌ها برای دولت رومانی باشد.»

بااین‌حال، فرایندی که Ion برای انتخاب پست‌های شبکه‌های اجتماعی، دسته‌بندی آن‌ها و سپس فرمول‌بندی خط‌مشی‌ها استفاده می‌کند، چندان شفاف نیست و این موضوع می‌تواند نگرانی‌هایی را برای دولت رومانی به‌همراه داشته باشد.

«کریس شریشاک»، کارشناس مقررات هوش‌ مصنوعی در شورای آزادی‌های مدنی ایرلند، در مصاحبه‌ای گفت: «رومانیایی‌ها باید مطلع شوند و به آن‌ها توضیح داده شود که این ابزار هوش مصنوعی چگونه و براساس چه معیارهایی پست‌های مهم را انتخاب می‌کند. این موضوع باید برای مردم توضیح داده شود.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی