ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

طی بررسی لایحه بودجه 1402، دولت مجاز به ارائه کالابرگ الکترونیک به دهک‌های پایین جامعه شد

دولت برای ارائه این کالابرگ مکلف نشده بلکه اجازه دارد در صورت امکان نسبت به این موضوع اقدام کند.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۲:۵۵

نمایندگان مجلس طی بررسی لایحه بودجه 1402 این اجازه را به دولت دادند تا علاوه بر یارانه نقدی و معیشتی، به خانواده‌های مشمول کالابرگ الکترونیک اختصاص دهد.

مجلس در روزهای پایانی سال بررسی بودجه سال 1402 را در دستور کار قرار داده است. صبح امروز نمایندگان مجلس طی جریان بررسی بخش هزینه‌ای بودجه، یک بند به تبصره 14 آن افزودند.

براساس این مصوبه، دولت مجاز است از محل منابع تبصره 14 و ردیف‌های اعتباری مشخص‌شده، علاوه بر یارانه نقدی و معیشتی، کالابرگ الکترونیک به خانواده‌های مشمول ارائه کند. هدف از این تصمیم جبران کاهش قدرت خرید دهک‌های پایین درآمدی ناشی از افزایش قیمت کالاهای اساسی در سال 1402 است.

آیین‌نامه اجرایی این بند شامل نحوه تعیین خانوارهای مشمول با اولویت 5 دهک پایین درآمدی، بایستی حداکثر تا پایان اردیبهشت‌ماه به تصویب هیئت وزیران برسد. پیشنهاد آن باید از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور به‌عنوان مسئول و وزارتخانه‌های امور اقتصاد و دارایی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه شود.

«محسن دهنوی» به‌عنوان پیشنهاد‌دهنده این بند الحاقی، گفت: «با توجه به تورم سال گذشته، قدرت خرید مردم کاهش یافته است و برای جبران حذف ارز 4200 تومانی و تأمین مایحتاج خانواده‌ها به دولت تکلیف نکردیم، بلکه به دولت اجازه دادیم که نسبت به این موضوع اقدام کند و آیین‌نامه را هم خود دولت خواهد نوشت.»

او اظهار داشت با همکاری دولت و مجلس تلاش خواهند کرد کالاهای اساسی مردم به نحوی تأمین شود که کسی در کشور مشکلی در این زمینه نداشته باشد: «سال گذشته به دولت تکلیف کردیم، اما اجرا نشد. لذا برای سال آینده ضمن اینکه منابع لازم آن را در نظر گرفته‌ایم، به دولت اجازه داده‌ایم این کار را انجام دهد.»

گفتنی است تبصره 14 همان ارقام مربوط به قانون هدفمندی یارانه‌هاست که از دولت نهم کلید خورد. در لایحه بودجه امسال، از منابع این تبصره قرار است برای یارانه دارو، مستمری خانوارهای تحت پوشش، یارانه نان و چند مورد دیگر استفاده شود.

لازم به ذکر است که روز گذشته وزارت رفاه از آغاز طرح کالابرگ الکترونیک در سراسر کشور خبر داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • rayacoder
    rayacoder | ۱۶ اسفند ۱۴۰۱

    دهک پایین جامعه یعنی کل جامعه ایران منهای مسئولین و آقازاده‌هاشون و یه عده رانتخوار و اختلاسگر و دلال. البته همه اینهایی که نام بردم هم خودشون رو محق به دریافت کالابرگ و یارانه هم میدونن !

مطالب پیشنهادی