ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

انتقال آنلاین مالکیت خودرو
اخبار خودرو

تعویض پلاک آنلاین؛ پروسه تغییر مالکیت خودرو از سال آینده متحول می‌شود

فرایندهای مربوط به نقل و انتقال سند خودرو تا به امروز حالتی سنتی داشته اما قرار است برای سال آینده متحول شود.

دلارام شرف الدین
نوشته شده توسط دلارام شرف الدین | ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰

در نشست اخیر مجلس شورای اسلامی موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفته و بندهای اصلاحی متعددی به لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ اضافه شد که یکی از آن‌ها به نقل‌وانتقال آنلاین مالکیت خودرو اشاره می‌کند.

فرایندهای مربوط به نقل‌وانتقال سند خودرو تا به امروز حالتی غیریکپارچه داشته و بخش عمده‌ای از آن به‌صورت حضوری انجام می‌شود. با بند جدیدی که به تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۲ اضافه شده، فرماندهی انتظامی کشور موظف است سامانه یکپارچه‌ای را برای تعویض پلاک انواع خودرو و موتورسیکلت راه‌اندازی کند تا به وسیله آن بتوان عمده مراحل نقل‌وانتقال مالکیت را به صورت آنلاین و غیرحضوری انجام داد.

بند (د) تبصره ۱۰ لایحه بودجه ۱۴۰۲ در بخش هزینه‌ای، به نقل‌وانتقال آنلاین مالکیت خودرو از سال آینده اشاره می‌کند، به‌طوری‌که برخلاف روند فعلی، عمده مراحل به‌صورت اینترنتی بوده و تنها فرایندهای احراز هویت افراد، بررسی اصالت خودرو و فک و نصب پلاک مستلزم مراجعه حضوری به مراکز تعویض پلاک هستند.  

انتقال آنلاین مالکیت خودرو

براساس قانون جدید، تعویض پلاک تنها در مؤسسات مجاز و صاحب صلاحیت غیردولتی انجام می‌شود. فرماندهی انتظامی موظف است هزینه تعویض پلاک را مطابق با جدول شماره (۱۶) این قانون، از متقاضی دریافت کرده و پس از پرداخت مستقیم سهم مؤسسه ذی‌ربط، مابقی آن را نزد خزانه‌داری کل کشور (به ردیف درآمدی ۱۴۰۱۱۴ جدول شماره (۵) این قانون) واریز کند.

درحال‌حاضر متقاضی برای تعویض پلاک نیازمند مراجعه به وب‌سایت رسمی سازمان امور مالیاتی کشور و پرداخت هزینه‌های مربوطه است. فرایندهای بعدی با مراجعه حضوری فروشنده و خریدار به مراکز تعویض پلاک صورت می‌گیرند که بسیار زمان‌بر است. در این میان هنوز هم بسیاری افراد در مورد گرفتن کارت سبز و یا مراجعه به دفاتر پیشخوان جهت انتقال سند وسیله نقلیه دچار سردرگمی هستند. نقل‌وانتقال آنلاین مالکیت خودرو موجب سرعت‌بخشی به کارها می‌شود و از اتلاف وقت فروشنده و خریدار جلوگیری می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی