ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

گزارش Top10Vpn از وضعیت اینترنت در سال 2022: خسارت 773 میلیون دلاری فیلترینگ در ایران

گران‌ترین انسداد اینترنت را روسیه در سال 2022 داشته است و ایران از این حیث در رتبه دوم قرار دارد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۴:۱۴

استاتیستا به نقل از Top10Vpn مدعی شد فیلترینگ و قطع اینترنت در ایران 773 میلیون دلار خسارت اقتصادی به‌دنبال داشته است.

مجموعه Top10Vpn از سال 2016 در‌زمینه آزمایش و بررسی خدمات VPN فعالیت می‌کند. آن‌ها تحقیقات و توصیه‌هایی برای استفاده از VPN ارائه می‌کنند تا به محافظت از حریم خصوصی و امنیت اینترنت کمک کنند.

حال شرکت تحقیقاتی استاتیستا با استفاده از داده‌های منتشر‌شده توسط Top10Vpn، روسیه، ایران و قزاقستان را سه کشوری معرفی کرده است که بیشترین خسارت را از محدودیت در دسترسی در اینترنت دیده‌اند.

روسیه با آغاز جنگ با اوکراین، محدودیت و مسدودسازی برخی پلتفرم‌ها را در دستور کار خود قرار داد که به اعتقاد Top10Vpn گران‌ترین انسداد اینترنت در سال 2022 بوده است؛ تصمیمی که نزدیک به 22 میلیارد دلار خسارت به این کشور وارد ساخته و 113 میلیون روسی را تحت تأثیر قرار داده است.

ایران با خسارت 773 میلیون دلاری ناشی از فیلترینگ و اختلال اینترنت در رتبه دوم قرار دارد که این خسارت بر زندگی 72 میلیون کاربر ایرانی اثر گذاشته است. اگر میانگین قیمت دلار در ایران طی سال 2022 را حدود 30 هزار تومان در نظر بگیریم، ضرری 23 هزار میلیارد تومانی به اقتصاد وارد شده است.

خسارت قطع اینترنت

این محدودیت‌ها همچنین 410 میلیون دلار به اقتصاد قزاقستان، 241 میلیون دلار به میانمار و 220 میلیون دلار به ازبکستان خسارت وارد کرده است.

در گزارش Top10Vpn به فیلترینگ اینستاگرام و واتس‌اپ از ابتدای مهرماه سال 1401 نیز اشاره شده که تقاضا برای VPN را بیش از سه هزار درصد افزایش داده است. این مجموعه تعطیلی شبکه‌های اجتماعی در ایران طی سال 2022 را حدود 4863 ساعت تخمین زده.

این شرکت همچنین کشورهایی را که حداقل یک قطعی بزرگ اینترنت را در سال 2023 تجربه کرده‌اند، فهرست کرده است که ایران با خسارت 1.4 میلیون دلاری در رتبه ششم بین 8 کشور قرار دارد.

خسارت قطع اینترنت

خسارت قطع اینترنت و فیلترینگ بارها از سوی فعالین اقتصادی و کارشناسان گوش‌زد شده، با‌این‌وجود هنوز هیچ تغییری در نظر مراجع تصمیم‌گیر ایجاد نشده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • ciger
    ciger | ۲۲ اسفند ۱۴۰۱

    چرا مصادیق این خسارت مشخص نشده؟

مطالب پیشنهادی