ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

مرکز ملی فضای مجازی جدیدترین آمار کاربران فعال پیام‌رسان‌های داخلی را اعلام کرد

آمار کاربران فعال پیام‌رسان‌های داخلی نشان می‌دهد ایتا 13 میلیون و روبیکا 20 میلیون کاربر فعال روزانه دارد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

معاون مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به آخرین آمار پیام‌رسان‌های داخلی گفت ایتا و روبیکا به‌ترتیب بیش از 13 میلیون و 20 میلیون کاربر فعال روزانه دارند.

«قاسم خالدی»، معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوای مرکز ملی فضای مجازی، در گفت‌وگو با مهر به آخرین آمار دریافتی مورد‌تأیید پیام‌رسان‌های داخلی اشاره کرد و گفت: «ایتا بیش از 13 میلیون، سروش پلاس 5.5 میلیون، بله 4 میلیون و 700 هزار و نیز روبیکا بیش از 20 میلیون کاربر فعال روزانه دارند. این آمارها نشان می‌دهند سکوهای داخلی به مرحله‌ای رسیده‌اند که به آن مرحله تثبیت می‌گوییم.»

خالدی با بیان اینکه این قابل نفی نیست که باید این مهاجرت براساس انتخاب کاربر شکل بگیرد تا پایداری بیشتری داشته باشد، اظهار داشت: «تجربه ثابت کرده است که ما هر بار سرویسی راه‌اندازی کردیم که به کاربر ایرانی خدمت خوبی را ارائه کرده است، موفق شده‌ایم و کاربر ایرانی آن را انتخاب کرده است. بین سکوی خارجی و ایرانی با کیفیت نزدیک، حتماً کاربر ایرانی سکوی ایرانی را انتخاب می‌کند.»

او مدعی است اگر ناآرامی‌های اخیر پیش نمی‌آمد، طرحشان این بود که کاربر برای فعالیت در سکوها حق انتخاب داشته باشد.

آمار کاربران فعال پیام‌رسان‌های داخلی

به گفته خالدی، آن‌ها امروز دیگر نگران اینکه این سکوها می‌توانند خدمات اولیه یک پیام‌رسان یا شبکه اجتماعی را ارائه دهند یا خیر، نیستند:

«دغدغه امروز این است که آیا آن‌ها می‌توانند توان خود را ارتقا و کیفیت خدمات را افزایش دهند و پابه‌پای رقبای خارجی، سرویس‌های جدید ارائه کنند یا خیر. امروز برخی پیام‌رسان‌ها توانسته‌اند میلیون‌ها کاربر، پیام و حجم تبادل اطلاعاتی چند‌برابر قبل را مدیریت کنند. همچنین قرار بود پیام‌رسان‌ها از سرورهای قبلی به‌سمت زیرساخت ابری کوچ کنند تا قدرت و سرعت بیشتری داشته باشند و اکنون این اتفاق افتاده است.»

معاون مرکز ملی فضای مجازی با تأکید بر مزیت رقابتی پلتفرم‌های داخلی اظهار داشت مباحثی را که در دولت الکترونیک مطرح است، می‌توان روی این سکوها ارائه کرد: «ما درحال‌حاضر خدمات بانکی به سکوی خارجی نمی‌دهیم، اما می‌توان آن را روی سکوی داخلی ارائه کرد. در طرحی که تهیه شده است نیز بیش از 100 خدمت را برای ارائه روی سکوی داخلی احصا کردیم، اما اینکه اولویت با کدام باشد و کدام‌یک انگیزه کاربر را برای استفاده بیشتر می‌کند، محل چالش است.»

او در ادامه گفت تمام تلاششان را کرده‌اند که به کاربر اطمینان دهند که به نفعشان است تا از پلتفرم داخلی استفاده کنند: «حفظ حریم خصوصی کاربران و حفاظت از داده‌های آن‌ها ازجمله مواردی بوده است که بر آن تأکید داشته‌ایم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • Mohammad Sadegh Manafi
  Mohammad Sadegh Manafi | ۲۵ اسفند ۱۴۰۱

  در کل چه ایرانی چه خارجی شبکه های اجتماعی ساختار آسیب زننده دارند. بعضیا میپردازن به آسیب های اینستاگرام در حالی که روبیکا مگه فرقی داره با اینستاگرام؟ اگه یه روزی بتونم حتما ازشون دوری میکنم حتما

 • rayacoder
  rayacoder | ۲۴ اسفند ۱۴۰۱

  تجربه ثابت کرده این آمارها رو باید تقسیم بر 10 کرد و آنها را هم کاربر فعال در نظر نگرفت. تنها کاربر رجیستر شده هستند که با یک بار نصب از برنامه فرار کرده و یا تنها برای اموری که مجبورشان میکنند از آن استفاده میکنند ! این حجم از پیشرفت واقعا زیبا نیست ؟!

 • soroush shamsi
  soroush shamsi | ۲۴ اسفند ۱۴۰۱

  دروغ میگن آمارو 3 برابر کردن 😂

مطالب پیشنهادی