ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سقوط بانک
کسب و کار

نتیجه بررسی‌ کارشناسان: حدود 190 بانک آمریکایی در خطر سقوط قرار دارند

کارشناسان و اقتصاددانان با بررسی وضعیت بانک ورشکسته SVB ادعا کرده‌اند که نزدیک به 190 بانک آمریکایی دیگر نیز در خطر سقوط قرار دارند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰

عواملی ازجمله زیان، اهرم فشار بدون بیمه و اعطای وام‌های گسترده منجر به سقوط بانک سیلیکون ولی (SVB) شدند. اکنون کارشناسان با مقایسه وضعیت SVB با سایر بازیگران این حوزه ادعا کرده‌اند که نزدیک به 190 بانک فعال در ایالات‌متحده نیز در معرض خطر بالقوه سقوط قرار دارند.

درحالی‌که فروپاشی SVB به‌یادآورنده شکنندگی سیستم مالی سنتی است، تحلیل اخیر اقتصاددانان نشان می‌دهد که بانک‌های زیاد دیگری نیز فاصله کمی با سقوط دارند. طبق گزارش CoinTelegraph، در تحلیل آن‌ها آمده است:

«حتی اگر فقط نیمی از سپرده‌گذاران بیمه‌نشده تصمیم به برداشت وجوه خود داشته باشند، تقریباً 190 بانک در معرض خطر بالقوه کاهش ارزش سپرده‌های خود قرار دارند و به‌طور بالقوه 300 میلیارد دلار از سپرده‌ها در معرض خطر هستند.»

در ادامه این گزارش گفته شده است که سیاست‌های پولی اعمال‌شده توسط بانک‌های مرکزی می‌تواند تأثیری منفی بر دارایی‌های بلندمدت مانند اوراق قرضه دولتی و وام‌های مسکن داشته باشد که این امر به‌نوبه‌خود می‌تواند برای بانک‌ها ضرر ایجاد کند. این گزارش توضیح می‌دهد که زمانی یک بانک ورشکسته در نظر گرفته می‌شود که ارزش بازار دارایی‌های آن برای بازپرداخت تمام سپرده‌های بیمه‌شده کافی نباشد.

نمودار بالا دارایی‌های بانک‌ها را براساس گزارش‌های بانکی منتشرشده در سه‌ماهه اول سال 2022 نشان می‌دهد. بانک‌هایی که در گوشه سمت راست بالا قرار دارند، در کنار SVB (با دارایی‌هایی به ارزش 218 میلیارد دلار) شدیدترین زیان‌ها و بیشترین سپرده‌های بیمه‌نشده قابل‌اجرا را در اختیار دارند.

علاوه‌براین، افزایش نرخ بهره در چند وقت گذشته که ارزش بازار دارایی‌های سیستم بانکی ایالات‌متحده را به میزان 2 تریلیون دلار کاهش داده است، همراه با سهم بزرگی از سپرده‌های بیمه‌نشده برخی بانک‌های ایالات‌متحده نیز ثبات آن‌ها را تهدید می‌کند.

کارشناسان به‌عنوان جمع‌بندی مطالعه خود توضیح می‌دهند:

«کاهش اخیر ارزش دارایی‌های بانکی به‌طور قابل‌توجهی شکنندگی سیستم بانکی ایالات‌متحده را نسبت به سپرده‌گذاران بیمه افزایش داده است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی