ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بیماری قارچی
علمی

گسترش یک بیماری قارچی کشنده در آمریکا؛ محققان نگران مقاومت بیماری به داروها هستند

محققان CDC آمریکا در مطالعه‌ای اعلام کرده‌اند که آمار ابتلا به بیماری قارچی C. auris در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۰

محققان مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) در پژوهشی اعلام کرده‌اند که یک بیماری قارچی خطرناک درحال شیوع در ایالات متحده است و شمار مبتلایان آن در سال‌های اخیر به‌صورت پیوسته بیشتر و بیشتر شده است. اما نکته نگران‌کننده افزایش مقاومت این بیماری به داروهای آنتی‌بیوتیک است که می‌تواند تبعات جدی‌تری را به‌دنبال داشته باشد.

مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان CDC انجام شده است، می‌گوید بیماری حاصل از قارچ Candida auris که می‌تواند روی پوست بدن یافت شود، با سرعتی نسبتاً بالا درحال پخش‌شدن در مراکز بهداشتی آمریکاست. این بیماری می‌تواند از طریق تماس با سطح یا تماس بین‌فردی سرایت پیدا کند.

محققان در پژوهش‌های خود دریافته‌اند در سال 2021 گزارش ابتلای حدود 1471 نفر به C. auris ثبت شده است که این رقم از افزایش 95 درصدی نسبت به سال قبل از آن خبر می‌دهد. آمریکا در سال 2020 حدود 756 نفر، در سال 2019 حدود 476 نفر، در سال 2018 حدود 330 نفر و در سال 2017 حدود 173 نفر را مبتلا به این بیماری تشخیص داده بود.

شمار مبتلایان به بیماری قارچی C. auris دائماً افزایش یافته است

براساس جدیدترین اطلاعات CDC، در سال 2022 نیز حدود 2377 نفر مبتلا به C. auris تشخیص داده شدند. بااین‌حال، این رقم در مطالعه حاضر مورد ارزیابی قرار نگرفته است. CDC می‌گوید نرخ مرگ‌ومیر بر اثر ابتلا به این بیماری بین 30 تا 60 درصد است، ولی آمار دقیقی از تلفات این بیماری در ایالات متحده در دسترس نیست.

البته کارشناسان می‌گویند این عفونت به‌طور کلی برای افراد سالم کشنده نیست، اما می‌تواند برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خطرناک باشد. علاوه‌براین، داده‌های نظارتی نشان می‌دهند که برخی بیماران به درمان‌های آنتی‌بیوتیک موجود برای C. auris مقاوم شده‌اند و این مقاومت می‌تواند رو به افزایش باشد.

مطالعه CDC مدعی است که بخشی از علت افزایش این بیماری قارچی به همه‌گیری کرونا مربوط می‌شود. در دوره همه‌گیری بسیاری از مراکز بهداشتی به‌دلیل کمبود تجهیزات با مشکلاتی روبه‌رو شدند. برای مثال، پزشکان مجبور بودند با یک دستکش یا گان تعداد زیادی از بیماران را ارزیابی کنند.

دانشمندان باور دارند که با رعایت بهداشت فردی و به‌خصوص بهداشت دست‌ها، ایزوله‌سازی بیماران و تشخیص به‌موقع می‌توان از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کرد. نتایج پژوهش حاضر در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی