ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کامپیوترهای قدیمی
تکنولوژی

این کامپیوترهای قدیمی با کاغذ ساخته شده‌اند!

یک هنرمند کانادایی نمونه‌های کاغذی کامپیوترهای قدیمی پرطرفدار را با شباهت بسیار زیاد به نمونه‌های واقعی طراحی و ساخته است.

احمدرضا فرهبد
نوشته شده توسط احمدرضا فرهبد | ۳ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۱:۰۰

اگر به کامپیوترهای قدیمی مثل اپل ۲ (Apple II) و کامپیوترهای کمودور (Commodore) و Amstrad CPC 464 علاقه‌مند هستید، «راکی برگ» (Rocky Berge)، هنرمند تجسمی کانادایی، نمونه کاغذی چنین کامپیوترهایی را ساخته است؛ از نخستین کامپیوترهای اپل گرفته تا کامپیوترهای کمودور و IBM.

راکی برج سال‌ها وقت خود را صرف این کار کرده و این کامپیوترهای قدیمی را طوری طراحی کرده است که واکنش سخت‌افزار آن‌ها شبیه به سخت‌افزار قدیمی باشد و ظاهر آن‌ها نیز تقریباً مانند سخت‌افزارهای قدیمی است.

او در مورد این طراحی‌ها این‌چنین می‌گوید:

«من چنین طراحی‌هایی را تحسین می‌کنم و در مورد بازنگری در چنین طراحی‌هایی نمادین، درس‌های زیادی برای یادگرفتن وجود دارد. با ساختن این کاردستی‌های کاغذی با طراحی کامپیوتر در سطح DNA آشنا شدم و به ایده‌های زیادی در مورد طراحی‌های خودم رسیدم. ساختن این کامپیوترهای کلاسیک کاغذی روشی برای بازسازی کامپیوترهای نوستالژیکی است که با آن‌ها بزرگ شده‌ام و همچنین تجربه کار با کامپیوترهایی را فراهم کرده است که بسیار نادر هستند و جمع‌آوری آن‌ها هزینه زیادی دارد. من طراحی کامپیوترها را از سال ۱۹۹۳ آغاز کرده و طبیعتاً از آن زمان تاکنون به سخت‌افزار علاقه زیادی پیدا کرده‌ام.»

ساخت کامپیوترهای قدیمی با کاغذ

زمانی که به این کامپیوترهای قدیمی کاغذی نگاه می‌کنیم، انگار به عصر دیگری می‌رویم. برگ گفته است برای ساخت این وسایل کاغذی، از پوشه استخوانی (ابزاری شبیه به چاقو با لبه تیز) استفاده کرده است که معمولاً در صحافی کتاب و ساخت اوریگامی استفاده می‌شود.

کاغذ استفاده‌شده برای ساخت این کامپیوترها هم در اندازه A3 و هم در اندازه کارت است. برگ گفته ساخت این کامپیوترها را حدوداً ۳۰ سال پیش زمانی که دبیرستانی بوده، یعنی از دهه ۱۹۹۰ آغاز کرده است. پس از شروع این کار مطالعه در مورد هنرهای زیبا را آغاز کرده و علاقه‌اش را به یک حرفه تبدیل کرده است.

او در مورد طراحی نخستین کامپیوتر کاغذی‌اش این‌چنین می‌گوید:

«نخستین نمونه‌ای که طراحی کردم، کامپیوتر آمستراد CPC 464 به‌خاطر ظاهرش بود. این کامپیوتر در اصل تنها یک جعبه بود و فکر می‌کردم ساخت آن نباید خیلی سخت باشد. بیشتر وقتم را تنها پشت صفحه‌کلید می‌گذراندم و مطمئن نبودم که می‌توانم کامپیوتر را مونتاژ کنم یا نه؛ اما توانستم تمام قطعات را ببرم و مونتاژ کنم و به‌خاطر آمستراد کوچکم بسیار خوشحال بودم. من اصلاً آمستراد واقعی را ندیده بودم؛ اما نمونه کوچک آن را روی میز داشتم که نسبت به نمونه واقعی ملموس‌تر بود.»

برگ علاوه بر نمایش کامپیوترهای کاغذی خود در وب‌سایتش، لینک مربوط به هر طرح را نیز قرار داده است. کاربرها می‌توانند این طرح‌ها را دانلود کنند و پرینت بگیرند تا خودشان مدل‌هایشان را بسازند. برگ گفته همیشه به پروژه جدیدی فکر می‌کند و به‌تازگی مدل اپل 2 را تمام کرده است و احتمالاً به‌زودی آن را عرضه می‌کند. اگر دوست دارید مدل‌های کامپیوترهای کاغذی برگ را تهیه کنید، می‌توانید برای دانلود طرح‌های این کامپیوترها به وب‌سایت او مراجعه کنید. تصاویر زیر تصویر ۱۱ نمونه از این کاردستی‌های برگ هستند.

اپل 2

اپل 2

اپل لیسا

اپل لیسا

اپل مکینتاش 128k

اپل مکینتاش 128k

آتاری 520ST

آتاری 520ST

میکروکامپیوتر بی‌بی‌سی

میکروکامپیوتر بی‌بی‌سی

نینتندو AVS-1985 پروتوتایپ (Nintendo AVS-1985 Prototype)

سیستم ویدیویی پیشرفته نینتندو (Nintendo Advanced Video System)

کمودور 64

نینتندو AVS-1985 پروتوتایپ

کمودور vic-20

کمودور vic-20

کمودور PET/CBM 2001

کمودور PET/CBM 2001

IBM 5150 PC

کمودور PET/CBM 2001
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی