ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

ایلان ماسک: بیل گیتس درک محدودی از هوش مصنوعی دارد

ایلان ماسک در توییتی گفته که جلسات اولیه بیل گیتس با OpenAI را به یاد دارد و درک بیل گیتس از هوش مصنوعی محدود است.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۸ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

هوش مصنوعی به موضوعی داغ در دنیای فناوری تبدیل شده است و شخصیت‌های مطرح زیادی درباره آن اظهارنظر می‌کنند. اما جدیدترین اظهارنظر ایلان ماسک در این زمینه مربوط به هوش مصنوعی نمی‌شود، بلکه بیل گیتس را هدف قرار داده است. به باور ماسک، هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت درک محدودی از هوش مصنوعی دارد.

بیل گیتس چند روز پیش با انتشار یادداشتی با عنوان «عصر هوش مصنوعی شروع شده است»، از مدل هوش مصنوعی GPT به‌عنوان مهم‌ترین پیشرفت فناوری از 1980 تا به امروز یاد کرد و آن را به اندازه ساخت ریزپردازنده‌ها، اینترنت و گوشی‌های همراه مهم دانست.

در این یادداشت بیل گیتس اعلام کرد که از سال 2016 با تیم OpenAI در ارتباط بوده است، یعنی همان شرکت سازنده مدل هوش مصنوعی GPT و چت‌بات ChatGPT که ایلان ماسک هم یکی از بنیانگذارانش به حساب می‌آید. حالا کاربری در توییتر به همین گفته بیل گیتس اشاره کرده که واکنش ایلان ماسک را در پی داشته است.

ایلان ماسک درک بیل گیتس از هوش مصنوعی را محدود می‌داند

ایلان ماسک در پاسخ به توییت کاربری به نام «سندی کوری» درباره جلسات بیل گیتس و OpenAI، گفته جلسات اولیه را به یاد دارد و درک ماسک از هوش مصنوعی، محدود است:

«جلسات اولیه با بیل گیتس را به یاد دارم. درک او از هوش مصنوعی محدود بود و هنوزم هست.»

ایلان ماسک یکی از هم‌بنیان‌گذاران OpenAI است که در سال 2018 این شرکت را ترک کرد و از آن زمان، از OpenAI انتقاد می‌کند. طبق گزارشی، ماسک در همان سال 2018 سعی داشته OpenAI را تصاحب کند، اما در این مسیر شکست می‌خورد. مدیرعامل تسلا که قرار بود 1 میلیارد دلار به OpenAI سرمایه بدهد، پس از خروج از آن، فقط 100 میلیون دلار به آن کمک مالی کرد.

اگرچه ماسک از 2018 از OpenAI انتقاد می‌کند، اما شدت انتقادها از زمان نزدیکی مایکروسافت و OpenAI و سرمایه‌گذاری ردموندی‌ها، بیشتر شده است. ماسک می‌گوید OpenAI که به‌عنوان یک شرکت غیرانتفاعی و متن‌باز تأسیس شد، حالا تحت کنترل مایکروسافت است، موضوعی که «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI رد می‌کند.

ماسک ظاهراً از محبوبیت چشمگیر ChatGPT راضی نیست و می‌داند سرمایه‌گذاری مایکروسافت می‌تواند موقعیت OpenAI در دنیای هوش مصنوعی را بهبود چشمگیری دهد، بنابراین به روش‌های مختلفی می‌خواهد نارضایتی‌اش را نشان دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی