ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماموریت ماه
اینترنت و شبکه

نوکیا در دنباله 2023 اینترنت 4G را به ماه می‌برد

نوکیا می‌خواهد شبکه اینترنت 4G را در ماه برپا کند تا امکان ارتباط کاوشگرها و فضانوردان با یکدیگر و مرکز فرماندهی وجود داشته باشد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۹ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

نوکیا اعلام کرده که در یکی از مأموریت‌های فضایی پیش رو، سرویس اینترنت 4G خود را به ماه می‌فرستد. این شرکت امیدوار است که با این فناوری بتواند مسیر اکتشافات ماه را همواره کند و فرصت‌های جدیدی برای حضور انسان در ماه و دیگر سیارات ایجاد کند.

به گزارش CNBC، شرکت فنلاندی نوکیا در دنباله سال جاری میلادی با کمک یکی از راکت‌های اسپیس‌ایکس شبکه 4G را به ماه می‌رساند. این شبکه با یک آنتن روی فرودگر Nova-C کار خواهد کرد و می‌تواند با کاوشگری که در ماه به حرکت درمی‌آید، ارتباط برقرار کند.

این تجهیزات در دهانه «شکلتون» ماه مستقر خواهد شد که در نیمه جنوبی قمر زمین قرار گرفته است. نوکیا می‌گوید تجهیزات آن‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده است که در برابر سخت‌ترین شرایط فضایی مقاوم باشد.

این شبکه در مأموریت بعدی آرتمیس ناسا استفاده خواهد شد که می‌خواهد برای اولین‌بار پس از سال 1972 فضانوردان را به سطح ماه بفرستد. نوکیا می‌خواهد با این پروژه نشان دهد که شبکه‌های زمینی می‌توانند در مأموریت‌های فضایی هم کاربرد داشته باشند.

اینترنت 4G نوکیا در ماه به چه دردی می‌خورد؟

شبکه 4G نوکیا در ماه به فضانوردان اجازه می‌دهد تا با یکدیگر و با مرکز کنترل حرف بزنند. به‌علاوه، این شبکه می‌تواند کنترل از راه دور کاوشگر را ممکن کند و تصویر ویدیویی زنده دوربین آن را به زمین بفرستد.

«انشل ساگ»، تحلیلگر شرکت Moor Insights & Strategy، می‌گوید بازه زمانی 2023 برای پرتاب تجهیزات ارتباطی نوکیا به ماه خوش‌بینانه بود. او اضافه می‌کند: «اگر این سخت‌افزار آماده باشد و آن‌طور که معلوم است، تأیید شود، شانس بالایی وجود دارد که در سال 2023 پرتاب شود؛ البته اگر شرکای این مأموریت با چالش یا تأخیری در امور خود روبه‌رو نشوند.»

فرودگر Nova-C توسط شرکت Intuitive Machines ساخته می‌شود و قرار است با راکت اسپیس‌ایکس به ماه برود. بااین‌وجود، اسپیس‌ایکس این فرودگر را به خود سطح ماه نمی‌رساند، چون خود این ربات از سیستم پیش‌رانش بهره می‌برد و می‌تواند عملیات فرود را تکمیل کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی