ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آلرژی غذایی
علمی

مطالعه جدید: زندگی در کنار گربه و سگ می‌تواند آلرژی غذایی در کودکان را کاهش دهد

مطالعات اخیر نشان می‌دهد زندگی با گربه یا سگ خانگی با آلرژی غذایی کمتر در کودکان و نوزادان همراه است.

آرزو مصطفوی
نوشته شده توسط آرزو مصطفوی | ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۸:۳۰

در مطالعه رفتارهای غذایی بیش از شصت‌وپنج هزار کودک خردسال ژاپنی مشخص شده است آن دسته کودکانی که در اوایل نوزادی یا در طول رشد جنینی در محلی بوده‌اند که سگ یا گربه خانگی حضور داشته است، در مقایسه با سایر کودکان آلرژی غذایی کمتری دارند.

در این مطالعه بیش از شصت‌وپنج هزار کودک در منطقه‌ای به نام «فوکوشیما» در طول دوره جنینی و خردسالی مورد بررسی قرار گرفتند. از میان این جمعیت، حدود ۲۲ درصد در طول دوره جنینی در محیطی با حضور سگ یا گربه خانگی بوده‌اند. دانشمندان دریافتند میزان آلرژی غذایی این کودکان نسبت به سایرین به‌صورت قابل‌توجهی کمتر است؛ به‌خصوص نسبت به مواد غذایی مانند تخم‌مرغ، گندم و سویا. جالب است بدانید کودکانی که در معرض حضور همسترها بودند (حدود ۰/۹ درصد از کل جمعیت مطالعاتی) به‌طور قابل‌توجهی نسبت به آجیل حساسیت بیشتری داشتند.

آلرژی غذایی

آمار اعلام کرده است در برخی کشورهای پیشرفته، از هر ده کودک، بیش از یک نفر مبتلا به آلرژی غذایی است. متأسفانه میزان این آلرژی به‌مرور درحال افزایش است. محققان در تحقیقات قبلی همواره در تلاش بوده‌اند تا علت این مسئله را دریابند و راهکاری برای کاهش یا حذف آلرژی غذایی کودکان ارائه دهند.

در تحقیقات پیشین نشان داده شده بود اگر مادر باردار در طول دوره بارداری در محیطی با حضور سگ مزرعه یا حیوانات مزرعه اعم از مرغ و خروس قرار داشته باشد، میزان آلرژی غذایی کودک کاهش می‌یابد. در مطالعه جدید محققان همین مورد را برای سگ و گربه خانگی بررسی کرده‌اند.

از آنجا که داده‌های این مطالعه توسط مادران در طول بارداری و تولد کودک تا زمان خردسالی گزارش شده بود، به یادآوری دقیق شرکت‌کنندگان متکی است و نمی‌تواند به‌صورت دقیق مشخص کند که آیا لزوماً برای کاهش آلرژی غذایی کودکان، می‌توان آن‌ها را در زمان کودکی در محیط با حضور سگ یا گربه خانگی قرار داد یا خیر. بااین‌حال، نویسندگان پیشنهاد می‌کنند این نتایج می‌تواند به هدایت تحقیقات آینده در مورد مکانیسم‌های آلرژی غذایی در کودکان کمک کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • molavy
  molavy | ۱۳ فروردین ۱۴۰۲

  ته اسپانسر این تحقیق ها رو نگاه کنی ک سری شرکت هستند که فروش غذای سگ و گربه شود میکنند، وگرنه کیه ندونه ، چقدر سگ و گربه آلودگی میارن تو خونه

 • Mohammad Sadegh Manafi
  Mohammad Sadegh Manafi | ۱۳ فروردین ۱۴۰۲

  😐

 • Amirh2
  Amirh2 | ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

  بر فرض که این تحقیقات درست هم باشه و بی سر و ته نباشه ولی نمی گه که بچه رو به هزار تا درد دیگه مبتلا می کنه مثل انتقال انواع بیماری ها یا حتی موی این حیوانات بره توی حلق بچه یا اصلا آلودگی و مدفوع هم نگیره حمله مستقیم این حیوانات به بچه ها هم هست موارد متعددی حمله سگ به بچه های کوچک هست حمله سگ خانگی همون خانواده

مطالب پیشنهادی