ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مطالعه جدید: سگ‌ها هنگام دیدن صاحب خود از شدت احساسات، اشک شوق می‌ریزند

تیمی از محققان ژاپنی می‌گویند سگ‌ها وقتی صاحبان خود را می‌بینند هورمون عشق یا اکسی توسین ترشح می‌کنند و اشک شوق می‌ریزند.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

تیمی از محققان ژاپنی می‌گویند سگ‌ها وقتی صاحبان خود را می‌بینند، هورمون عشق یا اکسی توسین ترشح می‌کنند و اشک شوق می‌ریزند.

محققان در بررسی‌های قبلی متوجه شده بودند که سگ‌ها هنگام شیر دادن به توله‌های خود گاهی اشک از چشم‌هایشان جاری می‌شود. بعد از بررسی‌های جدیدی آن‌ها متوجه شدند که همین اتفاق یعنی جاری شدن اشک از چشمان سگ‌ها گاهی در زمان دیدن صاحب آنها هم اتفاق می‌افتد. محققان بعد از بررسی این موضوع اکنون می‌گویند سگ‌ها زمانی که احساس خوبی دارند و اکسی توسین یا همان هورمون عشق ترشح می‌کنند، از چشمانشان اشک جاری می‌شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Current Biology منتشر شده است. یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه آزابو ژاپن می گوید:

«ما متوجه شدیم که سگ‌ها در حین تجربه احساسات مثبت اشک می‌ریزند که احتمالا با اکسی توسین یا همان هورمون عشق در انسان‌ها مرتبط است. این هورمون در انسان با فعالیت‌هایی مانند در آغوش گرفتن، ترشح می کند.»

ترشح هورمون عشق در سگ‌ها

در این آزمایش، محققان 18 سگ را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که با افزایش ترشح اکسی توسین، سگ‌ها بیشتر اشک می‌ریزند و احساساتی‌تر می‌شوند. این تیم تحقیقاتی، حجم اشک سگ‌ها را قبل و بعد از ملاقات مجدد با صاحبانشان اندازه‌گیری کرد و داده‌ها را با زمانی که سگ‌ها با یک فرد غریبه ملاقات می‌کنند، مقایسه کرد. آن‌ها در نهایت متوجه شدند که حجم اشک در هنگام ملاقات با صاحبانشان افزایش می‌یابد.

محققان همچنین پاسخ‌های احساسی انسان‌ها را به سگ‌ها مورد بررسی قرار داده و ارزیابی کردند. آنها دریافتند انسان‌ به سگ‌هایی با چشمان اشک‌آلود پاسخ‌ احساسی مثبت‌تری نشان می‌دهند. این مطالعه می‌گوید:

«نتایج نشان می‌دهد که اشکی که در اثر برانگیخته احساسات ریخته می‌شود، می‌تواند باعث بهبود ارتباط عاطفی انسان و سگ‌ها شود.»

باید درنظر گرفت که تعداد نمونه‌های بررسی شده در این مطالعه محدود بوده و لزوما به این معنی نیست که سگ‌ها در زمان ترشح اکسی توسین، احساساتی مشابه انسان را تجربه می‌کنند. این تحقیق در همین نقطه به پایان نرسیده و منجر به بروز سوالات بیشتری نیز شده که به نظر می‌رسد محققان در ادامه به دنبال پاسخ دادن به این سوالات هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۱ شهریور ۱۴۰۱

    اینکه تو اینترنت کلی فیلم هست که صاحبشون رو یهو تیکه پاره میکنن پس چیه؟ از شدت شوقه؟

مطالب پیشنهادی