ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استفاده از موس
سلامت

محققان: نحوه کلیک کردن ماوس می‌تواند سطح استرس کاربر را نشان دهد

محققان سوئیسی متوجه شده‌اند افراد تحت استرس، دقت کمتری در تایپ و استفاده از ماوس دارند و نشانگر را در محیط وسیع‌تری حرکت می‌دهند.

امیر امام جمعه
نوشته شده توسط امیر امام جمعه | ۲۳ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

محققان موسسه فدرال تحقیقات فناوری سوئیس (ETHZ) موفق به طراحی الگوریتم جدید یادگیری ماشینی شده‌اند که می‌تواند سطح استرس را براساس نحوه کلیک ماوس و تایپ کردن کیبورد، تخمین بزند. به کمک این دستاورد، می‌توان میزان استرس بالا در افراد را تشخیص داد و از بروز استرس مزمن در محیط‌های کاری، جلوگیری به عمل آورد.

تایپ کردن و استفاده از ماوس چه ارتباطی با استرس دارد؟

محققان موسسه فدرال تحقیقات فناوری سوئیس (ETHZ) اعلام کرده‌اند که موفق به طراحی مدل جدیدی به کمک یادگیری ماشینی شده‌اند که می‌تواند سطوح استرس افراد را براساس نحوه تعامل با ماوس و کیبورد، تخمین بزند. آنها ادعا دارند که شیوه استفاده از وسایل الکترونیک، مخصوصاً در محیط‌های کاری، با میزان استرس و ضربان قلب، ارتباط نزدیکی دارد.

برای طراحی این مدل، ۹۰ شرکت‌کننده در مطالعه‌ای تحت نظر قرار گرفتند تا اموری مشابه با وظایف اداری مثل تعیین قرارهای کاری یا تحلیل داده‌ها را به انجام برسانند. در طی پژوهش، شیوه استفاده از ماوس و کیبورد در کنار ضربان قلب افراد به ثبت رسید و به شکل مرتب، سوالاتی درباره احساس داوطلبان از آنها پرسیده شد.

استفاده از موس

درحالی به برخی از شرکت‌کنندکان اجازه داده شده بود بدون مزاحمت به کار خود ادامه دهند، بعضی دیگر با عوامل مزاحم مثل پیام یا حضور در مصاحبه‌های کاری، روبه‌رو شدند. در نهایت مشخص شد افراد تحت استرس، به شکل متفاوتی ماوس خود را تکان می‌دهند یا شیوه تایپ کردن آنها، با گروه اول فرق دارد. این تغییر به‌شکلی بوده است که داوطلبان دارای استرس ماوس خود را به دفعات بیشتر و با دقت کمتری تکان می‌دادند و نشانگر ماوس آنها محدوده وسیع‌تری از نمایشگر را پوشش می‌داد. همچنین تعداد اشتباهات تایپی این افراد بیشتر بوده و عادت داشته‌اند توقف‌های زیادتر اما کوتاه‌تر را در حین تایپ یک جمله داشته باشند.

پدیده مشاهده شده در مطالعه اخیر با تئوری نویز نوروموتور قابل توجیه است؛ فرضیه‌ای که طبق آن گفته می‌شود با افزایش سطح استرس، توانایی مغز در پردازش اطلاعات کاهش پیدا می‌کند. این عارضه در ادامه می‌تواند با کاهش توانایی‌های حرکتی منتهی شود. محققان باور دارند که با استفاده از یافته‌های جدید، می‌توان سریع‌تر و آسان‌تر از گذشته اقدام به تشخیص کارمندانی کرد که در معرض استرس بالا در محیط‌های کاری قرار دارند.

استفاده از موس

پژوهشگران می‌گویند که در بسیاری موارد، افراد تحت استرس از کاهش توانایی فیزیکی و ذهنی در کنار بهره‌وری خود مطلع نیستند یا بسیار دیر به این موضوع پی می‌برند. گفته شده است که مدل جدید درحال آزمایش روی کارمندان سوئیسی است که قبول کرده‌اند ضربان قلب و نحوه استفاده از ماوس و کیبورد از طریق یک اپلیکیشن به ثبت برسد. انتظار می‌رود نتایج بیشتر تا پایان سال جاری میلادی منتشر شود.

محققان اشاره دارند که از حساسیت داده‌های جمع‌آوری شده مطلع هستند و به همین دلیل آنها را به شکل ناشناس و با دقت بالا، نگهداری و بررسی خواهند کرد. همچنین هدف آنها، ایجاد ابزار نظارتی برای شرکت‌ها و دولت‌ها نیست؛‌ بلکه تنها می‌خواهند سطح سلامت کارمندان را بهبود ببخشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی