ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کبالت بازیافتی
محیط زیست

ادامه برنامه‌های زیست‌محیطی اپل: تمام باتری‌های جدید اپل تا ۲۰۲۵ از کبالت بازیافتی ساخته می‌شوند

اپل می‌خواهد برای خنثی‌سازی ردپای کربنی و حفظ وجهه عمومی، استفاده از کبالت بازیافتی در باتری‌ها را تا ۲۰۲۵ به صددرصد برساند.

امیر امام جمعه
نوشته شده توسط امیر امام جمعه | ۲۵ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۲:۰۰

استخراج کبالت با جنجال‌های زیادی طی سال‌های اخیر همراه بوده است و منتقدان نگرانی خود را نسبت به آسیب‌های زیست‌محیطی و شرایط نامطلوب کارگران معادن ابراز کرده‌اند و معمولاً شرکت‌های بزرگ فناوری را متهم به نادیده‌گرفتن چنین موضوعاتی می‌کنند. اپل نیز در همین راستا به‌تازگی اعلام کرده است تا سال ۲۰۲۵ تمامی باتری‌های جدید تولید‌شده توسط این شرکت، تماماً از کبالت بازیافتی استفاده خواهند کرد.

چرا اپل به استفاده از کبالت بازیافتی روی آورده است؟

کبالت عنصری ضروری در صنایع الکترونیک به شمار می‌رود و ازجمله کاربردهای آن می‌توان به تولید باتری به‌کار‌رفته در دستگاه‌های هوشمند اشاره نمود. با‌این‌حال به‌دلیل تقاضای بالا در کنار عرضه محدود و پراکنش ناهمگن معادن در جهان، استخراج عنصر مذکور همیشه با دردسر همراه بوده است. تعدادی از بزرگ‌ترین معادن کبالت که در آفریقا قرار دارند، همیشه به سوء‌استفاده از نیروی کار انسانی متهم بوده‌اند و گزارش‌ها نشان می‌دهند که شرایط زندگی کارگران در آن‌ها بسیار تأسف‌بار است. همچنین تحقیقات نشان داده است که کار در این معادن و تماس با کبالت، می‌تواند تأثیرات مخربی روی سلامتی افراد داشته باشد.

تأثیرات زیست‌محیطی استخراج فلزات مورد‌نیاز در ساخت دستگاه‌های هوشمند مانند کبالت، یکی دیگر از جنبه‌های منفی دنیای فناوری محسوب می‌شود. شرکت‌ها می‌توانند با ترغیب مشتریان به بازیافت محصولات قدیمی خود، راهی آسان برای به‌دست‌آوردن کبالت بازیافتی در پیش بگیرند. همچنین افزایش امکان تعمیر‌پذیری محصولات و درنتیجه ارتقای عمر مفید آن‌ها، یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند به مصرف کمتر عناصر کمیاب کمک کند.

ربات Daisy اپل که برای بازیافت قطعات ایفون طراحی شده است

اگرچه اپل شهره خوبی درزمینه تعمیرپذیری محصولات خود ندارد؛ اما به‌تازگی اعلام کرده است که در آینده نزدیک، تماماً از کبالت بازیافتی در باتری دستگاه‌های تولیدشده ازجمله آیفون، آیپد، مک‌بوک و اپل واچ استفاده خواهد کرد. اپل ادعا دارد که به‌صورت عمده از کبالت برای تولید باتری استفاده می‌کند و این اقدام می‌تواند مصرف عنصر اشاره‌شده را  به‌شکل چشمگیری توسط آن‌ها کاهش دهد. طبق بیانیه اپل، یک چهارم کبالت مصرفی در سال ۲۰۲۲ درون باتری محصولات از منابع بازیافت‌شده تأمین شده است که ۱۳ درصد بیشتر از سال قبل به شمار می‌رود.

اپل در نظر دارد ردپای کربنی خود را تا سال ۲۰۳۰ خنثی کند و به همین منظور می‌خواهد برای تأمین ۱۰۰ درصدی سایر عناصر مانند آلومینیوم، تنگستن و فلزات کمیاب هم به سراغ منابع بازیافتی برود. «لیزا جکسون»، یکی از مدیران ارشد اپل، اشاره داشته است که با رسیدن زمان گفته‌شده، تمامی محصولات اپل به‌شکل کامل از مواد بازیافتی ساخته خواهند شد. شایان ذکر است که اکنون حدود ۷۳ درصد از عناصر کمیاب و ۳۸ درصد از قلع مصرفی اپل از منابع بازیافتی تأمین می‌شوند. اقدام مذکور می‌تواند تأثیر مثبتی روی وجهه عمومی این شرکت داشته باشد و مشتریان محصولات آن، مخصوص نسل جدید را ترغیب به خرید دستگاه‌های بیشتری کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی