ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مک بوک
لپ تاپ

اپل قصد دارد خط تولید مک بوک را علاوه بر ویتنام به تایلند نیز منتقل کند

اپل در چند سال گذشته تلاش کرده تا وابستگی خود به چین را کاهش دهد و اکنون از تایلند به‌عنوان تولیدکننده مک‌بوک یاد شده است

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

انتقال خط تولید مک بوک به خارج از چین یکی از اهداف استراتژیک اصلی این شرکت است که در گزارش‌های قبلی به ویتنام برای آن اشاره شده بود. اکنون در گزارش جدیدی گفته شده است که شرکت‌های دارای کارخانه در تایلند نیز برای مونتاژ مک‌بوک آماده می‌شوند.

در طول چند سال گذشته اپل تلاش کرده است تا وابستگی خود نسبت به چین را کاهش دهد و همه‌گیری ویروس کرونا باعث شد تا تصمیم غول فناوری جدی‌تر شود. تخمین زده شده که اختلالات مربوط به کووید-19 در بزرگ‌ترین کارخانه مونتاژ آیفون جهان یک میلیارد دلار در هفته برای این شرکت هزینه به‌همراه داشته است.

انتقال خط تولید مک بوک به تایلند

اپل به‌تدریج خط تولید خود را با کارخانه‌های مونتاژ هند، ویتنام، اندونزی و کشورهای دیگر متنوع کرده، اما پیشرفت آن در چند وقت گذشته کند بوده است. به عنوان مثال، مونتاژ مک بوک هنوز به‌طور انحصاری در چین انجام می‌شود. اولین‌بار در سال گذشته گفته شده بود که این شرکت قصد دارد از اواسط 2023 شروع به تولید مک‌بوک در ویتنام کند و اکنون در گزارش جدیدی به تایلند نیز اشاره شده است.

Nikkei Asia در گزارش خود درباره انتقال خط تولید مک بوک به تایلند نوشت:

«اپل درحال مذاکره با تأمین‌کننده برای ساخت مک بوک در تایلند است؛ زیرا این شرکت به کاهش وابستگی خود به چین با وجود شک و تردیدهای ژئوپلیتیک ادامه می‌دهد.»

در ادامه گزارش گفته شده که یکی از تأمین‌کنندگان اپل گفته که درحال‌حاضر یک خط تولید آزمایشی مک بوک را در تایلند تکمیل کرده است. همچنین کارخانه‌هایی برای اپل در تایلند نیز در ساخت هستند که تا پایان سال جاری تکمیل خواهند شد.

در این گزارش همچنین گفته شده است که ساعت‌های هوشمند اپل نیز برای بیش از یک سال، بدون سر و صدا در تایلند ساخته می‌شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی