ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نتفلیکس
استراتژی رشد

نتفلیکس پس از 25 سال کسب‌و‌کار اجاره DVD خود را تعطیل می‌کند

نتفلیکس اعلام کرد که پس از 25 سال، قصد دارد کسب‌و‌کار اصلی خود، یعنی اجاره DVD را برای همیشه متوقف کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

نتفلیکس قصد دارد پس از 25 سال کسب‌و‌کار اصلی خود، یعنی اجاره دی‌وی‌دی را تعطیل کند. به بیان ساده، این شرکت توضیح می‌دهد که کاهش تقاضا برای اجاره محتواها به‌صورت فیزیکی، ارائه کیفیت موردنظر آن را دشوار کرده است و آخرین دیسک‌های فیلم خود را در تاریخ 29 سپتامبر (7 مهرماه) ارسال خواهد کرد.

نتفلیکس اولین دیسک خود را که فیلم Beetlejuice بود، در سال 1998 ارسال کرد. از آن زمان تاکنون، این شرکت بیش از 5.2 میلیارد فیلم را برای بیش از 40 میلیون مشتری خود ارسال کرده است. حالا این شرکت در پست وبلاگ خود توضیح می‌دهد:

«پس از یک دوره 25‌ساله باورنکردنی، ما تصمیم گرفتیم DVD.com را اواخر امسال متوقف کنیم. هدف ما همیشه ارائه بهترین خدمات برای اعضای خود بوده است، اما با ادامه کوچک‌شدن این کسب‌و‌کار، این امر به‌طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود.»

دلایل کنارگذاشتن کسب‌و‌کار DVD نتفلیکس

این شرکت در سال 2007 از سرویس استریم خود رونمایی کرد و این کسب‌و‌کار به‌قدری سریع رشد کرد که تا سال 2009 به محبوب‌ترین پیشنهاد نتفلیکس تبدیل شد. پس از آن، نتفلیکس تلاش کرد تا سرویس اجاره دی‌وی‌دی خود را در سال 2011 به شرکت دیگری با عنوان Qwikster تبدیل کند، اما نهایتاً در سال 2016 آن را به دامنه DVD.com منتقل کرد.

این تصمیم (حذف اجاره دی‌وی‌دی) از نظر مالی نیز برای نتفلیکس دارای امتیازاتی خواهد بود. درحالی‌که این شرکت همچنان درحال بهبود از سال 2022 است، سود آن در سه‌ماهه اول همچنان بدتر از سال قبل بوده. رشد مشترکین آن نیز نسبتاً اندک بوده و به 1.7 میلیون کاربر جدید رسیده است. حذف واحد اجاره دی‌وی‌دی می‌تواند به نتفلیکس کمک کند تا هزینه‌های خود را کاهش دهد؛ هرچند اگر صرفه‌جویی نسبتاً ناچیزی باشد.

نتفلیکس همچنین در چند سال گذشته نیم نگاهی به صنعت بازی‌های ویدیویی داشت و چند سال قبل سرویس بازی‌های موبایلی خود را نیز راه‌اندازی کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی