ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ردیاب پلیس نیویورک
اخبار خودرو

پلیس نیویورک با شلیک ردیاب GPS به خودروهای تحت تعقیب، آن‌ها را ردیابی می‌کند

این ردیاب به خودروی تحت تعقیب می‌چسبد و پلیس می‌تواند به‌صورت زنده مکان آن را پیدا کند.

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

دپارتمان پلیس نیویورک (NYPD) از یک تکنولوژی جالب برای تعقیب و ردیابی مظنونین و مجرمین کمک می‌گیرد. این تکنولوژی به نیروهای پلیس اجازه می‌دهد با شلیک ردیاب به‌سمت خودروهای تحت تعقیب، هر لحظه از مکان آن‌ها مطلع شوند. NYPD معتقد است این تکنولوژی پلیس را از تعقیب و گریز‌های خطرناک بی‌نیاز می‌کند.

تکنولوژی پلیس نیویورک با همکاری شرکت StarChase توسعه پیدا کرده است. این تکنولوژی شامل یک قطعه کوچک می‌شود و نیروهای پلیس می‌توانند آن را از طریق اسلحه AR-15 به‌سمت خودروی تحت تعقیب شلیک کنند. به‌جز اسلحه، این قطعه به‌وسیله دستگاهی مخصوص که جلوی خودروی پلیس نصب می‌شود، قابل شلیک است. این قطعه ابعادی مشابه با باتری سایز D دارد.

ردیاب

مزایای ردیاب GPS برای پلیس نیویورک

شهردار نیویورک در رابطه با دلیل استفاده از این تکنولوژی اعلام کرده کاهش تعقیب و گریزهای سریع و خطرناک در خیابان‌های شهری یک ضرورت است. بد نیست بدانید ردیاب GPS که پلیس نیویورک از آن استفاده می‌کند، چندان جدید نیست. شرکت StarChase ادعا می‌کند ردیاب‌های تولیدی آن تاکنون بیش از 10 هزار بار مورد استفاده قرار گرفته‌ و باعث صرفه‌جویی 150 میلیون دلاری شده‌اند. این شرکت معتقد است تکنولوژی ابداعی آن در ایست بازرسی‌ها و عملیات‌های مخفیانه بیشترین کارایی را دارند.

شاید بدانید در سال‌های اخیر بسیاری از شهروندان آمریکایی نسبت به انجام تعقیب و گریزهای خطرناک در سطح شهرهای این کشور انتقاداتی را مطرح کرده‌اند. آن‌ها بر این باور هستند که اجرای چنین عملیاتی هم جان نیروهای پلیس و هم جان شهروندان عادی را به خطر می‌اندازد. این باور چندان هم بی‌راه نیست؛ همین ماه قبل میلادی، تعقیب و گریز یک خودرو توسط نیروهای پلیس به تصادفی شدید و ریزش یک ساختمان منجر شد.

رونمایی از ربات‌های پیشرفته

در کنار ردیاب GPS، پلیس نیویورک از دو ربات پیشرفته نیز رونمایی کرد. یکی از این ربات‌ها که توسط شرکت بوستون داینامیکس توسعه پیدا کرده، شبیه حیوانی چهارپا است. ربات دیگر که چرخ‌دار است، وظیفه ارسال اطلاعات به دپارتمان پلیس را بر عهده دارد. این ربات‌ها هرچند پیشرفته هستند، اما با انتقادات زیادی روبه‌رو شده‌اند.

استفاده پلیس نیویورک از ربات و ردیاب

«آلبرت فاکس کان»، مدیر اجرایی یکی از سازمان‌های غیرانتفاعی طرفدار حریم خصوصی، دراین‌باره اظهار کرده NYPD درحال پیاده‌سازی ایده‌های بد فیلم‌های علمی-تخیلی است! وی می‌گوید نیویورک به امنیت واقعی نیاز دارد، نه یک کپی از فیلم روبوکاپ!

از سوی دیگر، «انجمن کمک‌های حقوقی» شهردار نیویورک و پلیس نیویورک را به‌خاطر استفاده از تکنولوژی‌های جدید بدون فراهم‌سازی فرصتی مناسب برای طرح نگرانی‌های شهروندان، به نقض پایه‌های بنیادین شفافیت متهم کرده است.  

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی