ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

وویجر 2
علمی

ناسا با تغییر تنظیمات کاوشگر فضایی وویجر 2، مأموریت آن را برای 3 سال دیگر تمدید کرد

مهندسان ناسا با غیرفعال‌کردن برخی سیستم‌های غیرضروری و یک سیستم حفاظتی، اعلام کرده‌اند که وویجر 2 می‌تواند تا سال 2026 به مأموریت‌هایش ادامه دهد.

ناسا موفق شده است تا به‌لطف شاهکار فنی مهندسین خود، پایان مأموریت بلندمدت کاوشگر فضایی وویجر 2 (Voyager 2) را سه سال دیگر به تعویق بیندازد؛ بنابراین مأموریت وویجر 2 که از سال 1977 برای کشف اطلاعات ارزشمند از اعماق فضا راه‌اندازی شده است، در سال 2026 به پایان خواهد رسید.

تغییرات انجام‌شده روی وویجر 2

طبق گزارش Space.com، مهندسان ناسا هیترها و سایر سیستم‌های غیرضروری وویجر 2 را خاموش کرده‌اند تا از این طریق بتوانند راه را برای انجام تحقیقات علمی فضایی بیشتر توسط این کاوشگر فضایی هموار کنند. بااین‌حال، اکنون Voyager 2 بسیار ضعیف شده است و ظاهراً امسال باید تصمیمات مهمی برای پنج ابزار علمی آن گرفته شود. علاوه‌براین، دانشمندان یک سیستم حفاظتی به نام «تنظیم‌کننده ولتاژ» را نیز غیرفعال کرده‌اند که از تجهیزات فضاپیما در برابر امواج الکتریسیته محافظت می‌کند.

«لیندا اسپیلکر»، دانشمند پروژه وویجر در آزمایشگاه رانش جت ناسا، در بیانیه‌ای درباره این تصمیم گفت:

«داده‌های علمی که وویجرها درحال دریافت آن‌ها هستند، هرچه از خورشید دورتر می‌شوند، ارزشمندتر می‌شوند؛ بنابراین ما قطعاً علاقه‌مندیم تا ابزارهای علمی خودمان را تا زمانی که ممکن است، فعال نگه داریم.»

وویجر 2 و دوقلوی آن، یعنی وو‌یجر 1، به جمع‌آوری داده‌های ارزشمند در اعماق فضا ادامه خواهند داد. ناسا می‌گوید که تحقیقات درحال انجام آن‌ها شامل بررسی میدان مغناطیسی خورشید، انرژی باد خورشیدی ناشی از خورشید و انتشارات رادیویی فضای بین‌ستاره‌ای می‌شود.

به گفته مقامات ناسا، اکنون مهندسان این سازمان فضایی وضعیت وو‌یجر 2 را بررسی می‌کنند و درصورت موفقیت‌آمیزبودن آن، سال آینده برای وو‌یجر 1 نیز از همین تکنیک استفاده خواهد شد. آن‌ها همچنین اشاره کرده‌اند که وو‌یجر 2 پس از گذشت چند هفته، عملکرد خوبی با رویه جدید داشته است.

در ابتدا تصور می‌شد که هر دو وویجر تنها چهار سال در فضا دوام بیاورند و در طول این مدت اطلاعات مفیدی از مشتری و زحل کسب کنند. اما تمدید مأموریت وویجر 2 در سال 1981 باعث شد تا بتواند از کنار اورانوس و نپتون نیز عبور کند و به تنها فضاپیمایی تبدیل شود که تاکنون این کار را انجام داده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی