ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مدیرعامل جدید صندوق نوآوری: توسعه فناوری‌های پیشران مانند هوش مصنوعی در اولویت برنامه‌هاست

حل مسئله و توسعه فناوری‌های پیشران با تمرکز بر شعار سال و شعار دولت، در اولویت رئیس جدید صندوق نوآوری و شکوفایی قرار دارد.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۷:۴۵

رئیس جدید صندوق نوآوری و شکوفایی تأکید کرد رشد اقتصاد دانش‌بنیان و تحقق شعارهای دولت در برنامه این صندوق است و حوزه اشتغال و مسکن را با رویکرد دانش‌بنیانی موردتوجه قرار خواهیم داد. به گفته «محمدصادق خیاطیان»، حل مسئله و توسعه فناوری‌های پیشران مانند هوش مصنوعی، زیست‌فناوری و میکروالکترونیک هم در چشم‌انداز صندوق نوآوری و شکوفایی یک اصل اساسی است.

خیاطیان که به‌تازگی کارش را به‌عنوان رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی آغاز کرده، درباره روند کلی رویکرد صندوق با مدیریت خود توضیح داد و گفت: «برنامه‌های صندوق براساس شعار سال، بر افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان تمرکز دارد.»

به گفته او، شعارهای دولت در حوزه مسکن و اشتغال نیز با برش دانش‌بنیانی مورد‌توجه صندوق نوآوری و شکوفایی است.

مسئله محوری و حل مسئله در اولویت

خیاطیان اعلام کرد رویکرد صندوق بعد از ریاست او متفاوت خواهد بود: «در دوره جدید رویکرد مسئله‌محوری و حل مسئله موردتوجه است. در بخش حل مسئله بهینه‌سازی مصرف انرژی هم در دستور کار قرار دارد.»

او در ادامه درباره اصلی‌ترین هدف این نهاد گفت: «اصلی‎‌ترین هدف در دوره جدید، ارتقای سهم اقتصاد دانش‌بنیان در GDP به 5 درصد است. این موضوع کلیدی‌ترین هدف است. ازهمین‌رو صندوق نوآوری موظف است که در این حوزه گام بردارد.»

ورود صندوق نوآوری به حوزه مسکن

خیاطیان با اشاره به اینکه چند برنامه ویژه هم در همین راستا وجود دارد، به هم‌راستایی با شعار دولت اشاره کرد. وی افزود: «دولت دو وعده جدی مسکن و اشتغال را طرح کرده است که صندوق نوآوری و شکوفایی در دیدگاه دانش‌بنیانی این حوزه نقش‌آفرینی می‌کند.»

«محمد‌صادق خیاطیان»، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، تأکید کرد برنامه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی براساس شعار سال 1402 و شعار دولت خواهد بود و در این روند به دو رویکرد حل مسئله و توسعه فناوری‌های پیشران هم توجه جدی شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در توضیح اینکه این صندوق با چه رویکردی قرار است به حوزه مسکن ورود کند، اعلام کرد آن‌ها قصد تهیه مسکن برای شرکت‌های دانش‌بنیان را دارند: «این موضوع البته نیازمند منابعی است که در تلاش برای تأمین این منابع هستیم.»

خیاطیان در بخش دیگری از سخنان خود به توضیح درباره مسئله اشتغال به‌عنوان شعار دیگر دولت پرداخت. او در توضیح اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی چه برنامه‌هایی برای ورود به حوزه اشتغال و حل مشکلات این حوزه دارد، گفت: «در تلاش برای ایجاد ظرفیت اشتغال نخبگان و تحصیل‌کردگان در شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم.»

تلاش برای رشد اقتصاد دانش‌بنیان

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی بار دیگر به اهمیت ورود صندوق نوآوری و شکوفایی به تحقق شعار رشد اقتصاد دانش‌بنیانی به‌عنوان شعار سال اشاره کرد و گفت: «برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است تا شرکت‌هایی که قابلیت رشد تولید دارند، با تأمین مالی خوب جهش کنند. برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا این جهش محقق شود.»

خیاطیان بر اهمیت دو بعد حل مسئله و توسعه فناوری‌های پیشران تأکید کرد: «این دو حوزه در جریان فعالیت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی مهم و قابل‌توجه بوده و ازهمین‌رو به‌طور جدی برای این حوزه‌ها برنامه‌ریزی شده است.» به گفته خیاطیان، در حوزه فناوری‌های پیشران سه موضوع هوش مصنوعی، زیست‌فناوری و میکروالکترونیک مورد اهمیت و توجه قرار گرفته‌اند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد در حوزه حل مسئله، تمرکز اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی بر جریان امنیت غذایی است: «امنیت غذایی موضوع مهمی است که شرکت‌های دانش‌بنیان خوبی هم در این حوزه فعال هستند. ازهمین‌رو تمرکز بر این است که این شرکت‌های حوزه امنیت غذایی در روند فعالیت خود تمرکز کرده و توسعه پیدا کنند.»

حالا در شرایطی که فعالان اکوسیستم نوآوری با سیلی از مشکلات متفاوت، از کمبود نیروی انسانی متخصص تا عدم دسترسی به زیرساخت‌های تکنیکی همچون اینترنت مواجه هستند، باید دید خیاطیان با تدوین برنامه‌ای که مبتنی بر حل مسئله است، آیا ضلع مشکلات اقتصادی اکوسیستم نوآوری را بیش از پیش چالش‌زدایی خواهد کرد؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی