ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
تکنولوژی

گوگل هوش مصنوعی ساخت موسیقی خود را به‌طور عمومی عرضه کرد

تاکنون به دلیل مسائل مربوط به کپی رایت، هوش مصنوعی MusicLM به‌طور عمومی عرضه نشده بود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

در چند وقت گذشته، موسیقی‌های تولیدشده توسط هوش مصنوعی حواشی زیادی ایجاد کرده‌اند. ماه گذشته آهنگی که در آن صدای دو خواننده مشهور شبیه‌سازی شده بود، مورد توجه زیادی قرار گرفت و اخیراً نیز اسپاتیفای هزاران آهنگ تولیدشده توسط هوش مصنو‌عی را از پلتفرم خود حذف کرد. بااین‌وجود، گوگل، تصمیم گرفته بیشتر به سمت این فضا برود و هوش مصنوعی تبدیل متن به موسیقی خود با نام MusicLM را به‌طور عمومی عرضه کرده است.

گوگل ابتدا در بهمن‌ماه سال گذشته و زمانی که تحقیقاتی را در مورد MusicLM منتشر کرد، جزئیات این سیستم را توضیح داد. در آن زمان غول موتور جستجو گفته بود که به دلیل نگرانی‌های اخلاقی مربوط به مسائل حق نشر یا کپی‌رایت، هیچ برنامه‌ای برای عرضه عمومی MusicLM ندارد.

MusicLM

عرضه عمومی هوش مصنوعی MusicLM گوگل

بااین‌حال، چشم‌انداز هوش مصنوعی مولد در سال جاری به‌طرز چشمگیری تغییر کرده و اکنون گوگل به‌اندازه کافی احساس راحتی می‌کند تا MusicLM را در دسترس عموم قرار دهد. غول فناوری در پست وبلاگ خود با اشاره به Dan Deacon، هنرمندی که شب گذشته در ابتدای کنفرانس Google I/O 2023 به پخش موسیقی و نمایش ویدیوهای تولیدشده توسط هوش مصنوعی پرداخت، نوشت:

«ما با نوازندگانی مانند Dan Deacon همکاری کرده‌ایم و کارگاه‌هایی را برگزار کردیم تا ببینم این فناوری چگونه می‌تواند فرآیند خلاقیت را تقویت کند.»

همانطور که TechCrunch در گزارش خود اشاره می‌کند، با نسخه عمومی فعلی MusicLM کاربران نمی‌توانند با هنرمندان یا خواننده‌های خاص موسیقی تولید کنند. بنابراین این ویژگی می‌تواند به گوگل کمک کند تا از مشکلات کپی‌رایت جلوگیری کرده و از تولید آهنگ‌های جعلی هنرمندان محبوب و فروش آن‌ها توسط کاربران جلوگیری کند.

هم‌اکنون می‌توانید برای امتحان کردن MusicLM از طریق AI Test Kitchen در وب، اندروید و iOS ثبت‌نام کنید. همچنین گوگل اعلام کرده که فعلاً به دنبال بهبود مدل هوش مصنوعی خود با کمک کاربران است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی