ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات
هوش مصنوعی

نتیجه نظرسنجی مایکروسافت: 70 درصد کارمندان مایلند بخشی از کار خود را به هوش مصنوعی بسپارند

گزارشی تازه از مایکروسافت نشان می‌دهد که 70 درصد از کارمندان از سپردن بخشی از حجم کار خود به هوش مصنوعی استقبال می‌کنند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۰۹:۳۰

انتشار عمومی ChatGPT در ماه نوامبر به ما نشان داد که هوش مصنوعی چه توانمندی‌هایی دارد. برخی نگرانند که این فناوری بتواند شغل انسان‌ها را تصاحب کند. اما به‌نظر می‌رسد که کارمندان چنین نظری ندارند. در تحقیقی که توسط مایکروسافت انجام شده است، حدود 70 درصد از آن‌ها در یک نظرسنجی اعلام کرده‌اند که از سپردن بخشی از حجم کاری خود به هوش مصنوعی استقبال می‌کنند.

وب‌سایت Zdnet می‌نویسد گزارش Work Trend Index 2023 با پرسش از 31 هزار کارمند از 31 کشور جهان دریافته است که 49 درصد از افراد نگران از‌دست‌دادن شغل خود و جایگزین‌شدن با هوش مصنوعی هستند. بااین‌وجود، 70 درصد از کارمندان حاضرند که تا جای ممکن کارهای خود را به این فناوری بسپارند تا حجم کاریشان سبک شود.

«آدام گرانت»، استاد روانشناسی سازمانی در این گزارش می‌گوید: «شگفت‌انگیز است که مردم بیشتر از آن که نگران حذف شغلشان توسط هوش مصنوعی باشند، برای این هیجان دارند که این فناوری آن‌ها را از خستگی شغلی نجات خواهد داد.»

کارمندان در حوزه‌های مختلف شامل امور مدیریتی (76 درصد)، تحلیل (79 درصد)، کارهای خلاقانه (73 درصد)، یافتن اطلاعات درست (86 درصد)، نوشتن خلاصه جلسات (80 درصد) و حتی برنامه‌ریزی روزانه (77 درصد) پذیرای دریافت کمک از هوش مصنوعی هستند.

مدیران چه نظری درباره هوش مصنوعی دارند؟

این مطالعه همچنین دیدگاه مدیران درباره اثر هوش مصنوعی بر کاهش تعداد کارمندان را بررسی کرده است. اما تنها 16 درصد از مدیران باور دارند که این فناوری می‌تواند به کاهش تعداد نیروها منجر شود. از طرف دیگر، 31 درصد از مدیران اعتقاد دارند که AI می‌تواند بهره‌وری کارمندان را افزایش دهد.

نتایج این گزارش احتمالاً تا حدی به کارمندان این امید را می‌دهد که پیشرفت سریع هوش مصنوعی احتمالاً به‌سرعت باعث ازبین‌رفتن شغل آن‌ها نخواهد شد. هرچند این احتمال به‌طور کامل قابل چشم‌پوشی نیست، چون حتی مجمع جهانی اقتصاد هم اخیراً در گزارشی مدعی شده بود که ده‌ها میلیون شغل در پنج سال آینده از بین خواهند رفت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی