ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ماه
نجوم و فضا

این عکس خیره‌کننده از ماه با ترکیب 280 هزار تصویر ساخته شده است

در این تصویر که به‎‌طور آزادانه می‌توانید روی قسمت‌های مختلف آن بزرگنمایی کنید، ماه به شکل فوق‌العاده و با جزئیات باکیفیتی دیده می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

یک عکاس نجومی با نام «اندرو مک‌کارتی» تصویری فوق‌العاده و با جزئیات 1.3 گیگاپیکسلی از ماه را تحت عنوان GigaMoon منتشر کرده که از ترکیب 280 هزار عکس ساخته شده است.

مراحل ساخت تصویر ماه

«مک‌کارتی» برای ساخت این عکس از مدت‌ها قبل در تلاش بوده است و چندین‌بار به‌‌دلیل شرایط جوی بد، تلاش‌های او نافرجام ماند. او به وب‌سایت PetaPixel توضیح می‌دهد که برای در نظر گرفتن تمام جوانب کار خود، از یک برنامه هواشناسی نجومی به نام Astrospheric کمک گرفته است تا در جریان شرایط درحال‌تغییر جوی قرار بگیرد.

این عکاس نجومی برای ساخت این تصویر خارق‌العاده از یک تلسکوپ 11 اینچی با قدرت بزرگنمایی 2.5 برابری استفاده کرده که درنهایت به او فاصله کانونی 7000 میلی‌متری را ارائه کرده است.

او توضیح می‌دهد که حتی با وجود شرایط خوب نیز تغییرات دما بین لایه‌های جوی می‌تواند باعث شود که ماه در چنین سطحی از بزرگنمایی، تار و متزلزل به‌نظر برسد. اما در غروب 29 آوریل پیش‌بینی هوا خوب بود و مک‌کارتی تصمیم گرفت تا دوباره شانس خود را امتحان کند.

اما حتی با وجود شرایط نسبتاً خوب، هنوز قسمت‌هایی وجود داشت که کمتر از حد مطلوب او بود؛ بنابراین مک‌کارتی دوباره از ماه عکاسی کرد تا سعی کند بخش‌های نامطلوب عکس خود را توسط آن‌ها بپوشاند. درنهایت او موفق شد تا این کار را با 280 هزار عکس تکمیل کند.

او می‌گوید:

«از آنجایی که برای این کار از یک دوربین سیاه‌سفید استفاده کردم، مجبور بودم تا رنگ‌های تصویر را نیز ثبت کنم. برای این کار از تلسکوپ نیوتنی 12 اینچی مجهز به دوربین CMOS خود استفاده کردم. درحالی‌که این تلسکوپ نیز تک‌رنگ بود، چرخ فیلتر آن به من اجازه می‌داد تا در طول عکاسی از فیلترهای قرمز، سبز و آبی استفاده کنم تا داده‌های رنگی باکیفیتی داشته باشم که می‌توانم آن‌ها را به تصویر نهایی اضافه کنم.»

نهایتاً او با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری موفق شد تا تصویر نهایی فوق‌العاده‌ای از ماه ایجاد کند. از طریق این لینک می‌توانید تصویر GigaMoon را در کیفیت اصلی ببینید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی