ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پلاستیک
علمی

راهکاری متفاوت برای محافظت از محیط‌زیست: کشف میکروب‌هایی که در دمای پایین پلاستیک را تجزیه می‌کنند

در این تحقیق قارچ و باکتری‌هایی شناسایی شدند که می‌توانند حتی در دمای 15 درجه سانتی‌گراد پلاستیک را تجزیه کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

دانشمندان سوئیسی میکروب‌هایی سازگار با سرما را کشف کرده‌اند که می‌توانند انواع مختلف پلاستیک را در دمای پایین‌تر از چیزی که درحال‌حاضر نیاز است، تجزیه کنند. با این کشف، انتظار می‌رود تا در آینده روشی مقرون‌به‌صرفه‌تر برای برطرف‌کردن مشکل آلودگی پلاستیکی توسعه داد.

درحال‌حاضر نیز چندین میکروب کشف شده است که با تولید آنزیم، می‌توانند پلاستیک را تجزیه کنند. اما این آنزیم‌ها معمولاً فقط در دمای بالاتر از 30 درجه سانتی‌گراد می‌توانند این کار را انجام دهند. حالا تیمی از دانشمندان سوئیسی با رفتن به مناطق کوهستانی و قطبی گرینلند و سوئیس، از 19 سویه باکتری و 15 قارچ که روی پلاستیک‌های دور ریخته‌شده یا دفن‌شده قرار داشتند، نمونه‌برداری کردند.

تجزیه پلاستیک در دمای 15 درجه سانتی‌گراد

آن‌ها سپس تلاش کردند تا نمونه‌های جمع‌آوری‌شده را در محیط تاریک آزمایشگاه و دمای 15 درجه سانتی‌گراد پرورش دهند. درنهایت دانشمندان متوجه شدند که سویه‌های باکتریایی متعلق به شاخه Actinobacteria و Proteobacteria و همچنین قارچ‌های نژاد Ascomycota و Mucoromycota می‌توانند در این دما رشد کنند.

سپس توانایی هریک از این سویه‌ها برای تجزیه پلی‌اتیلن غیرقابل تجزیه (PE) و پلی‌استر-پلی‌اورتان زیست‌تخریب‌پذیر (PUR) و همچنین دو مخلوط زیست‌تخریب‌پذیر تجاری موجود از پلی‌بوتیلن آدیپات ترفتالات (PBAT) و اسیدپلی‌لاکتیک (PLA) مورد آزمایش قرار گرفتند.

به گفته دانشمندان، در دمای 15 درجه سانتی‌گراد بیش از نیمی (56 درصد) از سویه‌ها (11 قارچ و هشت باکتری) موفق شدند تا PUR را تجزیه کنند و 14 قارچ و سه باکتری در تجزیه PBAT و PLA موفق بودند. بااین‌حال هیچ‌یک از آن‌ها قادر به تجزیه پلی‌اتیلن نبودند؛ حتی پس از 126 روز قرار‌گرفتن روی آن پلاستیک.

همچنین دو گونه قارچی نامشخص از جنس Neodevriesia و Lachnellula که تمام پلاستیک‌ها به‌جز پلی‌اتیلن را تجزیه کرده بودند، موفق شدند تا عنوان بهترین باکتری پلاستیک‌خوار را تصاحب کنند.

در سال 2020، اعلام شده بود که تولید سالانه جهانی پلاستیک به 367 مگاتن رسیده است و این میزان همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد؛ بنابراین کاهش آلودگی پلاستیکی خشکی‌ها و اقیانوس‌ها یکی از نیازهای اصلی دنیای امروزه محسوب می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی