ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مریخ
علمی

ناسا هفته آینده چهار داوطلب را به مدت یک سال وارد محیط شبیه‌سازی شده‌ای از مریخ می‌کند

ناسا قصد دارد اواخر دهه 2030 اولین خدمه انسانی را به مریخ بفرستد و این برنامه برای بررسی شرایط انسان‌ها در نظر گرفته شده است.

ناسا به‌عنوان بخشی از برنامه‌های خود برای ارسال اولین خدمه به مریخ، قصد دارد چهار داوطلب را به مدت 378 روز وارد یک زیستگاه شبیه‌سازی شده از سیاره سرخ کند.

زیستگاه طراحی شده توسط ناسا که در «مرکز فضایی جانسون» واقع در هیوستون، تگزاس قرار دارد، از یکشنبه، 25 ژوئن (4 تیر) میزبان «آلیسا شنون»، «راس براکول»، «کلی هستون» و «نیتن جونز» خواهد بود. تجربه این تیم شامل زمینه‌هایی از جمله علم، مهندسی و سلامت می‌شود و هر یک از اعضا در طول اقامت خود از مهارت‌های خاص‌شان استفاده خواهند کرد.

ویژگی‌های برنامه محیط شبیه‌سازی‌شده مریخ

ناسا به طور کلی قصد دارد سه برنامه شبیه‌سازی یک ساله مشابه از سطح مریخ انجام دهد که با نام CHAPEA شناخته می‌شوند و این اولین مأموریت آژانس فضایی در این زمینه خواهد بود.

علاوه بر این، به گفته ناسا ساکنان این محیط شبیه‌سازی چالش‌های مربوط به حضور انسان‌ها در مریخ مانند محصورشدگی، محدودیت منابع، خرابی تجهیزات و عوامل استرس‌زای محیطی را تجربه خواهند کرد. همچنین برای اینکه این تجربه تا حد ممکن واقعی شود، داوطلبان با محدودیت و تاخیرهای ارتباطی مواجه خواهند شد که به دلیل فاصله زیاد بین زمین و مریخ در فضا نیز آن را تجربه خواهند کرد.

زیستگاه CHAPEA که چهار داوطلب مأموریت به مدت کمی بیشتر از یک سال در آن زندگی خواهند کرد، فضایی به مساحت حدود 160 متر مربع است که شامل 9 اتاق از جمله اتاق خواب‌های خصوصی، حمام، توالت و یک فضای مشترک برای صرف غذا می‌شود. همچنین یک منطقه کوچک در کنار زیستگاه وجود دارد که سطح مریخ را برای مریخ‌نوردی شبیه‌سازی می‌کند. تمام این فضاها با استفاده از تکنیک‌های چاپ سه بعدی ساخته شده است.

ناسا قصد دارد در اواخر دهه 2030 اولین خدمه انسانی را به مریخ بفرستد، هرچند این تاریخ ممکن است بنا به دلیل مختلفی تغییر پیدا کند. تا به امروز، تنها جرم آسمانی که انسان‌ها به آن سفر کرده‌اند، ماه است. با وجود فاصله بیشتر و محیط خشن‌تری که مریخ نسبت به ماه دارد، بدون شک چالش بسیار بزرگ‌تری برای فضانوردان در پیش خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی