ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شکایت OpenAI
هوش مصنوعی

سه نشریه از OpenAI به‌دلیل نقض قانون کپی‌رایت در آموزش ChatGPT شکایت کردند

در شکایت این سه نشریه گفته شده که ChatGPT «آثار روزنامه‌نگاری محافظت‌شده توسط قانون کپی‌رایت» را بدون ذکر منابع آن‌ها بازتولید می‌کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

سه سازمان خبری The Intercept ،Raw Story و AlterNet با اتهام نقض قانون کپی‌رایت در آموزش مدل هوش مصنوعی ChatGPT، به‌طور جداگانه از OpenAI و مایکروسافت شکایت کرده‌اند.

براساس گزارش‌های موجود، در این شکایت‌ها ادعا شده که ChatGPT «آثار روزنامه‌نگاری محافظت‌شده توسط قانون کپی‌رایت» را بدون ذکر منابع آن‌ها بازتولید می‌کند. نشریات استدلال کرده‌اند که اگر برای آموزش ChatGPT از مطالب آن‌ها استفاده شده باشد، چت‌بات OpenAI می‌تواند پاسخ‌های خود را براساس آن‌ها تولید کند.

ChatGPT

در ادامه این شکایت همچنین ادعا شده که OpenAI و مایکروسافت از این مشکل بالقوه آگاه بوده‌اند و اقداماتی را برای کم‌اثرکردن آن برای کاربران مشترک انجام داده‌اند که به موجب آن در صورت استفاده از Copilot یا ChatGPT Enterprise، پوشش قانونی برای نقض قانون کپی‌رایت ارائه می‌کند.

این اولین باری نیست که OpenAI با شکایت‌های مربوط به نقض کپی‌رایت مواجه شده است. نشریه TIME نیز در گذشته ادعای مشابهی را مطرح کرده بود و درخواست داشت که اطلاعات دارای کپی‌رایت از فرایند آموزش این مدل هوش مصنوعی کنار گذاشته شوند. نیویورک تایمز نشریه دیگری بود که از OpenAI به‌دلیل استفاده بدون مجوز از داده‌هایش شکایت کرده است.

همچنین OpenAI تنها شرکت حوزه هوش مصنوعی نیست که با شکایات مربوط به نقض قانون کپی‌رایت مواجه شده است. اوایل سال جاری میلادی، Getty Images از Stability AI برای آموزش مدل Stable Diffusion با استفاده بدون مجوز از عکس‌های آن شکایت کرد. Universal Music Group نیز گفته بود که موسیقی‌های ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی در اسپاتیفای ناقض کپی‌رایت هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی