ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جفری هینتون
هوش مصنوعی

پدرخوانده هوش مصنوعی: 50 درصد احتمال دارد این فناوری از انسان باهوش‌تر شود

«جفری هینتون» در مصاحبه جدیدی درباره آینده و تکامل هوش مصنوعی صحبت کرده است.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۰

زمانی که رونق‌ هوش مصنوعی مولد ارزش‌ شرکت‌های فناوری را به تریلیون‌ها دلار رسانده است، «جفری هینتون»، ملقب به پدرخوانده هوش مصنوعی، از این صنعت می‌خواهد که مبالغ هنگفتی را برای مقابله با تهدیدی حیاتی کنار بگذارند. او در مصاحبه جدید خود سؤالی مطرح می‌کند: «اگر هوش مصنوعی از انسان‌ها باهوش‌تر شود، چه اتفاقی می‌افتد؟» جفری هینتون تخمین می‌زند در آینده 50 درصد احتمال دارد این فناوری باهوش‌تر از انسان بشود و از آن پیشی بگیرد.

جفری هینتون به‌تازگی با BNN Bloomberg مصاحبه کرده و درباره آینده هوش مصنوعی صحبت کرده است. او در این مصاحبه گفت:

«من فکر می‌کنم احتمالش 50-50 است که در 20 سال آینده هوش مصنوعی از ما باهوش‌تر شود.»

به عقیده او، ازآنجایی‌که انسان تاکنون با چیزی باهوش‌تر از خودش سروکار نداشته، نمی‌تواند درباره شکل‌وشمایل و شرایط این فناوری در آینده با اطمینان صحبت کند. باتوجه‌به ناشناخته‌هایی که در آینده منتظر ماست، هینتون معتقد است شرکت‌های فناوری باید 20 تا 30 درصد از منابع محاسباتی خود را برای بررسی اینکه چگونه این هوش ممکن است درنهایت از کنترل انسانی خارج شود، صرف کنند.

نظرات پدرخوانده هوش مصنوعی درباره این فناوری در آینده

جفری هینتون می‌گوید اکنون که هوش این فناوری بسیار کمتر از انسان است، باید آزمایش‌های مختلفی انجام شود تا راه‌هایی برای کنترل آن در آینده به وجود بیاید. اما باتوجه‌به شرایط حاکم بر دنیای سرمایه‌داری، هینتون احتمال کمی می‌دهد که شرکت‌ها امنیت هوش مصنوعی را بر سودشان ترجیح بدهند.

همچنین دراین‌باره به «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI، اشاره کرد:

«من فکر می‌کنم [سم آلتمن] سود زیادی می‌خواهد.»

جفری هینتون می‌گوید افراد علاقه‌مند به ایمنی، مانند «ایلیا سوتسکور»، می‌خواستند منابع قابل‌توجهی برای ایمنی هوش مصنوعی هزینه کنند اما در مقابل افراد علاقه‌مند به سود بیشتر، مانند سم آلتمن، نمی‌خواستند چنین منابعی را صرف ایمنی کنند.

باتوجه‌به چنین شرایطی که شرکت‌های فناوری به‌دنبال سود بیشتر هستند، پدرخوانده هوش مصنوعی از سیاست‌مداران می‌خواهد فوراً وارد عمل شوند. او فکر می‌کند فقط دولت‌ها به اندازه کافی قدرت دارند تا سرعت رشد این فناوری را کاهش بدهند.

تکامل هوش مصنوعی

او درباره تکامل هوش مصنوعی می‌گوید به‌محض اینکه این فناوری بتواند نفع شخصی خودش را درک کند، تکامل آن نیز شروع خواهد شد:

«فرض کنید دو چت‌بات وجود دارند و یکی از آن‌ها بیشتر از دیگری به نفع شخصی خودش اهمیت می‌دهد... دراین‌صورت، چت‌باتی که کمی خودخواه‌تر است، مراکز داده بیشتری جذب می‌کند؛ زیرا می‌داند اگر داده بیشتری داشته باشد، هوشمندتر می‌شود؛ بنابراین بین چت‌بات‌ها رقابت ایجاد می‌شود و به‌محض شروع تکامل، ما می‌دانیم چه اتفاقی می‌افتد: هرکس در رقابت پیروز شود، باقی می‌ماند.»

جفری هینتون با صرف بیش از 50 سال از عمرش در تحقیقات پیشرو در زمینه هوش مصنوعی، یکی از مهره‌های مهم این عرصه در دره سیلیکون بود و درنهایت نیز به گوگل ملحق شد. اما سال گذشته، هینتون از این شرکت استعفا داد تا بتواند آزادانه‌تر درباره خطرات حیاتی پیرامون هوش مصنوعی صحبت کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی