ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

اداره ثبت اختراع ایالات‌متحده: هوش مصنوعی نمی‌تواند مخترع باشد

اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات‌متحده (USPTO) معتقد است که سیستم‌های هوش مصنوعی را نمی‌توان مخترع نامید.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۲:۰۰

بعد از اداره مالکیت فکری بریتانیا که دو اختراع توسعه‌یافته با سیستم هوش مصنوعی را به‌عنوان اختراع ثبت نکرد، حالا اداره ثبت اختراع آمریکا نیز نظر مشابهی دارد و می‌گوید هوش مصنوعی نمی‌تواند مخترع باشد.

اداره ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات‌متحده (USPTO) معتقد است که سیستم‌های هوش مصنوعی را نمی‌توان مخترع نامید، اما انسان‌ها می‌توانند از ابزارهای هوش مصنوعی در فرایند توسعه اختراعات ثبت‌شده استفاده کنند و اگر چنین رویکردی را درپیش گرفتند، باید این موضوع را به‌صورت شفاف اعلام کنند.

USPTO آمریکا هوش مصنوعی را محترع نمی‌داند

آژانس ثبت اختراع و علائم تجاری ایالات‌متحده جدیدترین رویکرد خود را درمورد هوش مصنوعی مطرح کرده است. در این رویکرد جدید، اداره مربوطه به این موضوع اشاره می‌کند که درحالی‌که سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را نمی‌توان به‌عنوان مخترع در درخواست‌های ثبت اختراع فهرست کرد، اما استفاده از سیستم هوش مصنوعی توسط یک شخص حقیقی مانع از واجد شرایط شدن آن فرد حقیقی به‌عنوان مخترع نمی‌شود. افرادی که به‌دنبال ثبت اختراع هستند، باید به‌صورت شفاف این موضوع را مشخص کنند که آیا از هوش مصنوعی در فرایند اختراع استفاده کرده‌اند یا خیر. همان‌طور که USPTO از همه متقاضیان می‌خواهد تمام اطلاعات مالی لازم برای تصمیم‌گیری را فهرست کنند، مشخص‌کردن این موضوع که از هوش مصنوعی در فر‌ایند توسعه استفاده شده نیز مهم است.

بااین‌وجود، برای آنکه فردی بتواند اختراعی که با هوش مصنوعی پیش برده است، به ثبت برساند، این فرد باید سهم قابل‌توجهی در توسعه آن اختراع داشته باشد. در گزارش مربوطه به این موضوع اشاره شده است که اگر فردی صرفاً از سیستم هوش مصنوعی کرده باشد، اختراع وی موردتأیید نخواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی