ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

AI
هوش مصنوعی

دادگاه عالی بریتانیا: اختراعات هوش مصنوعی نمی‌توانند به‌‌‌عنوان پتنت درنظر گرفته شوند

اداره مالکیت فکری بریتانیا دو اختراعی که با سیستم هوش مصنوعی به نتیجه رسیده‌ بودند را به‌عنوان اختراع ثبت نکرد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۳۰ آذر ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

اداره مالکیت فکری بریتانیا دو اختراعی که با سیستم هوش مصنوعی به نتیجه رسیده‌ بودند را به‌عنوان اختراع ثبت نکرد. این اداره می‌گوید مخترع باید انسان یا یک شرکت باشد و هوش مصنوعی‌ نمی‌تواند چنین جایگاهی داشته باشد.

«استفان تالر»، محقق کامپیوتر دو حق اختراع داشت که با سیستم هوش مصنوعی آن را پیش برده بود. وی برای ثبت درخواست حق اختراع ابتدا در آمریکا اقدام کرده بود ولی دیوان عالی ایالات متحده با درهواست وی موافقت نکرده بود. سپس اداره مالکیت فکری بریتانیا نیز رویکرد مشابهی را در پیش گرفت و درخواست وی را رد کرد.

این محقق کامپیوتر در دادگاه حاضر شد تا بتواند برای اختراعی که با سیستم هوش مصنوعی ساخته بود، حق ثبت اختراع بگیرد ولی دادگاه درخواست وی را رد کرد.

اداره مالیکت فکری بریتانیا: هوش مصنوعی نمی‌تواند صاحب اختراع باشد

دادگاه عالی بریتانیا می‌گوید در حال حاضر و براساس قوانین فعلی، حق اختراع نمی‌تواند به هوش مصنوعی تعلق بگیرد. همانطور که گفته شد اداره مالکیت ذهنی بریتانیا معتقد است که مخترع باید انسان یا شرکت باشد و نمی‌تواند سیستم هوش مصنوعی باشد. به همین دلیل با درخواست تالر مخالفت کرده است.

این محقق کامپیوتر ولی به نظر اداره مالکیت فکری بریتانیا موافق نبوده و به دادگاه مراجعه کرده است و درنهایت دادگاه نیز درخواست وی را رد کرده است و تأیید کرده که محترع باید انسان باشد.

این محقق کامپیوتر درنهایت درخواست تجدیدنظر داد و به سراغ دیوان عالی بریتانیا رفت. اما درنهایت روز چهارشنبه دادگاه نیز با اجماع درخواست تجدید نظر وی را براساس قوانین فعلی حق اختراع انگلستان که مخترع باید انسان باشد، رد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی