ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

علی‌بابا دو مدل هوش مصنوعی برای درک تصاویر و مکالمات پیچیده منتشر کرد

غول فناوری چین دو مدل جدیدش که Qwen-VL و Qwen-VL-Chat نام دارند را به‌طور متن باز ارائه کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

علی‌بابا (Alibaba)، غول تجارت الکترونیک چینی به تازگی از مدل هوش مصنوعی جدید خود رونمایی کرده است که به گفته این شرکت می‌تواند تصاویر را درک کند و نسبت به محصولات قبلی این شرکت مکالمات پیچیده‌تری داشته باشد.

براساس گزارش CNBC، غول فناوری چین دو مدل جدیدش با نام‌های Qwen-VL و Qwen-VL-Chat را معرفی کرده است که متن باز خواهند بود، به این معنی که محققان، دانشگاهیان و شرکت‌های سراسر جهان می‌توانند از آن‌ها برای ایجاد برنامه‌های هوش مصنو‌عی خود استفاده کنند. بنابراین در زمان و هزینه آن‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

موارد استفاده از هوش مصنوعی علی‌بابا

به گفته علی‌بابا، مدل هوش مصنوعی Qwen-VL می‌تواند به پرسش‌های کاربران درباره تصاویر مختلف پاسخ دهد و همچنین برای آن‌ها کپشن یا شرح تصویر ایجاد کند.

مدل Qwen-VL-Chat نیز به گفته این شرکت «تعاملات پیچیده‌تری» را فراهم می‌کند. علی‌بابا درباره کاربردهای هوش مصنوعی خود توضیح می‌دهد که این مدل می‌تواند براساس تصاویر کاربران داستان یا عکس ایجاد کند و همچنین معادلات ریاضی موجود در تصاویر را حل کند.

هر دو مدل هوش مصنوعی جدید علی‌بابا براساس مدل زبان بزرگ این شرکت که Tongyi Qianwen نام دارد ساخته شده‌اند که اوایل سال جاری میلادی عرضه شد. «دنیل ژنگ»، مدیرعامل علی‌بابا در زمان معرفی LLM خود گفت که این فناوری تغییرات بزرگی را در نحوه تولید، انجام کارها و زندگی ما ایجاد خواهد کرد. او باور دارد مدل‌هایی مثل Tongyi Qianwen تصویر بزرگ‌تری را از تبدیل هوش مصنو‌عی به ابزاری محبوب‌تر در آینده ارائه می‌کنند.

این شرکت که دفتر مرکزی آن در شهر شرقی «هانگژو» چین قرار دارد، این ماه دو مدل هو‌ش مصنوعی دیگر خود را نیز متن‌باز کرد. در حالی که علی‌بابا هیچ هزینه‌ای برای صدور مجوز دریافت نمی‌کند، اما انتشار مدل‌ها به‌صورت متن‌باز به این شرکت کمک می‌کند تا کاربران بیشتری را برای مدل هوش مصنوعی خود جذب کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی