ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی

برزیل به‌طور ناخواسته اولین قانون نوشته‌شده توسط ChatGPT را تصویب کرد!

یکی از اعضای شورای شهر «پورتو آلگره» قانون نوشته‌شده توسط ChatGPT را بدون اطلاع‌رسانی به رأی گذاشته و این قانون اکنون تصویب شده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۱ آذر ۱۴۰۲ | ۱۷:۴۵

قانونگذاران شهری در برزیل بدون اینکه خودشان اطلاع داشته باشند، قانونی را تصویب کرده‌اند که ظاهراً توسط هوش مصنوعی ChatGPT نوشته شده است!

براساس گزارش آسوشیتدپرس، این فرمان آزمایشی ماه اکتبر در شهر جنوبی «پورتو آلگره» به تصویب رسیده است و «رامیرو روزاریو»، عضو شورای این شهر اکنون فاش کرده که قانون مذکور توسط یک چت‌بات نوشته شده است. این موضوع اعتراض و انتقاداتی در مورد نقش هوش مصنوعی در سیاست‌گذاری عمومی ایجاد کرده است.

نوشتن قانون با هوش مصنوعی ChatGPT

روزاریو به آسوشیتدپرس گفت که از چت‌بات ChatGPT خواسته است تا راه‌حلی را ارائه کند که به‌واسطه آن بتوان از دریافت هزینه تعویض کنتور‌های آب سرقت‌شده جلوگیری کرد. او سپس بدون اشاره به ChatGPT و همچنین ایجاد تغییری در رویکرد ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی، آن را به همکاران خود در شورای شهر ارائه کرده است.

شورای شهر 36 نفره نیز آن را تصویب کرد و رویکرد پیشنهادی ChatGPT از 23 نوامبر اجرایی شده است. روزاریو می‌گوید:

«اگر از قبل به آن‌ها فاش کرده بودم، مطمئناً این طرح حتی به رأی گذاشته نمی‌شد.»

روزاریو برای ساخت این قانون فقط یک درخواست 49 کلمه‌ای به ChatGPT ارائه کرده بود و این فناوری در عرض چندثانیه پیش‌نویس کامل پیشنهاد خود را به او داده است. او درباره هوش مصنوعی گفت:

«متقاعد شده‌ام که بشریت یک انقلاب تکنولوژیک جدید را تجربه خواهد کرد. تمام ابزارهایی که ما به‌عنوان یک تمدن توسعه داده‌ایم، می‌توانند برای اهداف شر و خیر استفاده شوند. به همین دلیل باید نشان دهیم که چگونه می‌توان از آن به خوبی استفاده کرد.»

ظهور ChatGPT که اخیراً جشن یک سالگی خود را جشن گرفت باعث ایجاد یک بحث و رقابت جهانی از سوی صنعت فناوری شده است. در حالی که برخی از آن به‌عنوان ابزاری امیدوارکننده یاد کرده‌اند، اما نگرانی‌هایی نیز در مورد آن وجود دارد. مدل‌های زبانی بزرگ هوش مصنوعی که چت‌بات‌هایی از جمله ChatGPT را قدرت می‌دهند، در حال حاضر مستعد ساخت اطلاعات نادرست هستند؛ پدیده‌ای که گاهی از آن به‌عنوان توهم (hallucination) یاد می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی