ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دیکشنری کمبریج
علمی

لغت سال 2023 دیکشنری کمبریج با توجه به ترند هوش مصنوعی انتخاب شد: Hallucinate

کمبریج واژه Hallucinating را در ارتباط با هوش مصنوعی این‌گونه توصیف می‌کند: هنگامی که هوش مصنوعی اطلاعات اشتباه و نادرست تولید می‌کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۷ آبان ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

دیکشنری کمبریج به‌دلیل محبوبیت مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) مانند ChatGPT که گاهی اطلاعات اشتباه تولید می‌کنند، اعلام کرد که کلمه سال 2023 این فرهنگ لغت «Hallucinate» به‌معنای «توهم‌زدن» است.

کمبریج یک سایت مصور در توضیح کلمه سال 2023 خود راه‌اندازی کرده و در آن لغت Hallucinate را این‌گونه توصیف کرده است:

«هنگامی که هوش مصنوعی دچار اشتباه شده و اطلاعات نادرست تولید می‌کند.»

همچنین کمبریج در بیانیه خود درباره هوش مصنوعی و خطرات آن توضیح می‌دهد:

«هوش مصنوعی مولد ابزاری قدرتمند است، اما همه هنوز درحال یادگیری نحوه تعامل ایمن و مؤثر با آن هستیم. این یعنی باید از نقاط قوت بالقوه و ضعف‌های فعلی آن آگاهی داشته باشیم.»

معانی مختلف کلمه سال 2023 دیکشنری کمبریج

درحال‌حاضر برای لغت «hallucination» چندین معنی مختلف در دیکشنری کمبریج وجود دارد (تصویر زیر). اولین توضیح دیکشنری این‌گونه است: «تجربه دیدن، شنیدن، احساس یا بوییدن چیزی که وجود ندارد، معمولاً به‌دلیل یک بیماری یا مصرف دارو.» بااین‌حال، طی چند سال گذشته شاهد پیشرفت فناوری هوش مصنوعی بوده‌ایم و معنای دیگری از این واژه مانند توضیح سایت مصور هم به‌وجود آمده که از این قرار است: «اطلاعات نادرستی که توسط یک هوش مصنوعی تولید می‌شود» یا «این واقعیت که هوش مصنوعی اطلاعات نادرست تولید می‌کند.»

«هنری شولین»، کارشناس اخلاق هوش مصنوعی در دانشگاه کمبریج، در بیانیه‌ای دراین‌باره می‌گوید:

«استفاده گسترده از اصطلاح hallucinate برای اشاره به اشتباهات سیستم‌هایی مانند ChatGPT تصویری شگفت‌انگیز از نحوه تفکر ما و شخصیت انسانی هوش مصنوعی ارائه می‌کند. با گذشت این دهه، انتظار داریم دایره واژگان روان‌شناختی ما بیشتر گسترش پیدا کند که توانایی‌های عجیب‌و‌غریب هوش‌های جدید درحال‌ساخت ما را شامل می‌شود.»

درنهایت کمبریج همچنین اشاره می‌کند که در سال 2023 اصلاحات مرتبط با هوش مصنوعی دیگری را نیز به فرهنگ لغت خود اضافه کرده است؛ مانند «large language model» (مدل زبانی بزرگ)، «AGI» (هوش جامع مصنوعی)، «generative AI» (هوش مصنوعی مولد) و «GPT» (ترنسفورمر مولد از پیش آموزش‌دیده).

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی