ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

byte
هوش مصنوعی

بایت‌دنس و برودکام ظاهراً برای توسعه تراشه پیشرفته هوش مصنوعی مذاکره می‌کنند

به گزارش بلومبرگ، شرکت «بایت‌دنس» و «برودکام» درحال مذاکره برای همکاری احتمالی در زمینه توسعه تراشه هوش مصنوعی پیشرفته هستند.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۴ تیر ۱۴۰۳ | ۱۵:۰۰

به گزارش بلومبرگ، شرکت «بایت‌دنس» و «برودکام» برای همکاری احتمالی در زمینه توسعه تراشه هوش مصنوعی پیشرفته مذاکره می‌کنند تا فناوری‌های بایت‌دنس، شرکت مادر «تیک ‌تاک»، تقویت شود.

به گفته منبعی آگاه از این مذاکرات، برودکام، طراح تراشه آمریکایی، و بایت‌دنس مستقر در پکن درمورد تولید تراشه‌ای 5 نانومتری مخصوص درحال مذاکره‌اند. هنوز هیچ توافقی بین دو شرکت انجام نشده است و برودکام هم‌اکنون پردازنده هوش مصنوعی نسل قدیمی‌تر 7 نانومتری را برای استفاده در مراکز داده بایت‌دنس تأمین می‌کند.

منبعی که این اطلاعات را منتشر کرده است، خواستار ناشناس‌ ماندن شده و این اطلاعات را محرمانه می‌داند.

توسعه تراشه پیشرفته هوش مصنوعی؛ همکاری احتمالی مالک تیک‌ تاک و برودکام

طبق گزارش قبلی رویترز به نقل از منابع ناشناس، تراشه پیشنهادی با محدودیت‌های تجاری آمریکا علیه چین سازگار خواهد بود. رابطه تجاری موجود بین دو شرکت عمدتاً حول تجهیزات سرور و شبکه می‌چرخد و برودکام در اطلاعیه‌های مطبوعاتی خود از بایت‌دنس به‌عنوان مشتری یاد کرده است.

برودکام ماه مارس به سرمایه‌گذارانش اعلام کرد مشتری جدیدی را برای کسب‌و‌کار شتاب‌دهنده هوش مصنوعی مصرفی خود جذب کرده و چند ماه آینده محصولاتش را به آن شرکت ارسال خواهد کرد. البته در آن مقطع زمانی هیچ‌ نامی از این شرکت برده نشده بود.

اگر دو شرکت به توافق برسند، شرکت تایوانی TSMC این تراشه سفارشی را خواهد ساخت. به‌ گزارش رویترز، همکاری مالک تیک‌تاک و این دو شرکت تراشه‌ساز موضوعی غیرعادی است. آمریکا تلاش می‌کند با مجموعه‌ای از محدودیت‌های تولید و صادرات، جاه‌طلبی‌های تراشه‌سازی چین را محدود کند؛ درنتیجه این همکاری می‌تواند مشکل‌ساز به نظر بیاید.

از سوی دیگر، رقبای بایت‌دنس، مانند متا، مایکروسافت و آلفابت همه از تراشه‌های اختصاصی‌شان برای وظایف هوش مصنوعی استفاده می‌کنند یا آن‌ها را توسعه می‌دهند. شرکت مادر تیک‌تاک، بایت‌دنس، می‌کوشد با رقبای آمریکایی‌اش هم‌گام شود؛ به همین دلیل امسال هوش مصنوعی را در اولویت قرار داده است.

بایت‌دنس، برودکام و TSMC هنوز درمورد این خبر اظهارنظر نکرده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی