ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایلان ماسک و تسلا
هوش مصنوعی

ایلان ماسک هزاران تراشه هوش مصنوعی H100 تسلا را به ایکس و xAI منتقل می‌کند

ایلان ماسک 12 هزار تراشه هوش مصنوعی انویدیا را که در ابتدا برای تسلا در نظر گرفته شده بود، به ایکس منتقل می‌کند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۴:۰۰

براساس ایمیل‌های داخلی انویدیا، «ایلان ماسک»، مدیرعامل تسلا، از این شرکت تراشه‌ساز خواسته تا تأمین پردازنده‌های هوش مصنوعی برای شرکت ایکس و xAI را در اولویت قرار دهد. خود ماسک نیز تأیید کرده که محموله تراشه‌های هوش مصنوعی تسلا را به دو شرکت دیگرش منتقل می‌کند.

براساس گزارش‌ CNBC، ایلان ماسک از انویدیا خواسته تا 12 هزار پردازشگر گرافیکی H100 را که در ابتدا برای تسلا در نظر گرفته شده بود، به ایکس تحویل دهد. طبق پست این میلیاردر در ایکس، تسلا جایی برای قراردادن تراشه‌های انویدیا که بتوان از آن‌ها استفاده کرد، نداشته است و نمی‌خواسته آن‌ها صرفاً در انبار بمانند.

البته پیش‌ازاین ماسک گفته بود که تسلا قصد دارد تعداد تراشه‌های فعال H100 خود را تا پایان سال 2024 از 35 هزار به 85 هزار افزایش دهد.

انتقال تراشه‌های هوش مصنوعی تسلا به ایکس و xAI

طبق گفته‌های قبلی ایلان ماسک، تسلا قرار بود تعداد بیشتری از تراشه‌های هوش مصنوعی H100 انویدیا را ذخیره کند تا این شرکت در زمینه هوش مصنوعی و رباتیک پیشتاز شود. پس از آن، ماسک گفته بود که تسلا 10 میلیارد دلار برای آموزش هوش مصنوعی هزینه خواهد کرد، که عمدتاً در بخش خودرو خواهد بود.

اما طبق ایمیل‌های کارکنان انویدیا که CNBC به آن‌ها دسترسی یافته، ماسک در خرید تراشه‌های هوش مصنوعی برای تسلا اغراق کرده است. چراکه بسیاری از این پردازنده‌ها اکنون راهی ایکس و xAI خواهند شد. در مقابل البته، ظاهراً سفارشات پردازشگرهای H100 که قرار بود به ایکس تحویل داده شوند، به تسلا خواهند رفت. به عبارتی، محموله 12 هزارتایی تراشه‌ها با تأخیر چند ماهه در تسلا فعال خواهند شد.

ایلان ماسک در اواخر سال 2022 توییتر را به مبلغ 44 میلیارد دلار خرید و در سال بعد نیز xAI را تأسیس کرد. این دو شرکت ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. استارتاپ هوش مصنوعی ماسک یعنی xAI، با شرکت‌های بزرگی مانند OpenAI، گوگل و دیگران درحال رقابت است تا اپلیکیشن‌های مفیدی برای هوش مصنوعی مولد تولید کند. حدود یک هفته قبل نیز این شرکت، سرمایه‌ای 6 میلیارد دلاری جذب کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی