ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

مدیرعامل سابق گوگل: سیستم‌های قدرتمند هوش مصنوعی در مراکز نظامی مستقر خواهند شد

اریک اشمیت می‌گوید سیستم‌های هوش مصنوعی مختلف به‌قدری پیشرفت خواهند کرد که در نهایت «شروع به همکاری با یکدیگر» می‌کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۶ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۳:۳۰

«اریک اشمیت»، مدیرعامل سابق گوگل، پیش‌بینی کرده است که قدرتمندترین سیستم‌های هوش مصنوعی در آینده در پایگاه‌های نظامی متعلق به ایالات‌متحده و چین مستقر شوند.

اشمیت در مصاحبه‌ای به مجله Noema گفت:

«در نهایت، هم در ایالات‌متحده و هم در چین، گمان می‌کنم که تعداد کمی رایانه فوق قدرتمند با قابلیت اختراع خودمختار وجود خواهد داشت که عملکردش از آنچه ما می‌خواهیم به شهروندان یا رقبای خود ارائه دهیم، فراتر می‌رود.»

او در ادامه درباره این سیستم‌های هوش مصنوعی می‌گوید:

«آن‌ها در یک پایگاه ارتش، با منبع توان انرژی هسته‌ای و محاصره‌شده توسط سیم خاردار و مسلسل، مستقر خواهند شد. برای من ایده منطقی این است که تعداد کمی از این سیستم‌ها در میان بسیاری از سیستم‌های دیگر وجود داشته باشند که کمتر قدرتمند و بیشتر در دسترس هستند.»

چالش‌های آینده هوش مصنوعی از دیدگاه اشمیت

رئیس سابق گوگل که از سال 2001 تا 2011 ریاست این شرکت را برعهده داشت، می‌گوید سیستم‌های هوش مصنوعی در چند سال آینده با چنان سرعتی پیشرفت خواهند کرد که در نهایت «شروع به همکاری با یکدیگر» می‌کنند. او همچنین گفت که افزایش دانش هوش مصنوعی طی چند سال آینده چالش‌هایی را برای رگولاتوری‌ها به‌همراه خواهد داشت.

او سپس با اشاره به عواقب «توسعه یک زبان مشترک» توسط مدل‌های هوش مصنوعی برای «برقراری ارتباط با یکدیگر» گفت «این نقطه‌ای که است نمی‌دانیم مدل‌ها در آن چه کاری انجام می‌دهند.»

اشمیت 69 ساله گفت:

«این موضوع که زمانی مدل‌ها شروع به برقراری ارتباط و انجام کارها به روش‌هایی خواهند کرد که ما به‌عنوان یک انسان آن‌ها را درک نمی‌کنیم، مشکل بزرگی خواهد بود.»

او در نهایت هشدار داد که «افراد شیطان‌صفت» زیادی در جهان وجود دارند که ممکن است «از این ابزار برای آسیب‌رساندن به مردم استفاده کنند». مدیرعامل سابق گوگل می‌گوید:

«تمام فناوری‌ها دو کاربرد دارند. از تمام این اختراعات می‌توان سوءاستفاده کرد و این موضوع بسیار مهم است که مخترعان در مورد آن صادق باشند.»

اشمیت، که براساس شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، حدود 33.4 میلیارد دلار دارایی خالص دارد، یکی از سرمایه‌گذاران استارتاپ هوش مصنوعی Anthropic تحت حمایت آمازون است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی