ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

اولین معاهده بین‌المللی هوش مصنوعی توسط شورای اروپا تصویب شد

با این معاهده، رویکردی مبتنی بر کنترل ریسک برای طراحی، توسعه، استفاده و از‌کارانداختن سیستم‌های هوش مصنو‌عی اتخاذ خواهد شد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۲:۳۰

شورای اروپا رسماً معاهده بین‌المللی و قانونی «کنوانسیون چارچوب هوش‌مصنوعی و حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون» در رابطه با استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی را تصویب کرد.

سند تصویب‌شده برای تمامی 46 کشور عضو شورا لازم‌الاجرا است و با آن، رویکردی مبتنی بر کنترل ریسک برای طراحی، توسعه، استفاده و از‌کارانداختن سیستم‌های هوش مصنو‌عی اتخاذ خواهد شد. در این رویکرد همچنین هرگونه پیامدهای منفی بالقوه استفاده از سیستم‌های هو‌ش مصنوعی بررسی می‌شود.

اولین معاهده جهانی هوش مصنوعی

در بیانیه شورای اروپا به نقل از «ماریا پژچینوویچ»، دبیرکل آن آمده است:

«کنوانسیون چارچوب هوش مصنوعی اولین معاهده جهانی در نوع خود است که تضمین می‌کند هوش مصنوعی از حقوق مردم حمایت می‌کند. این معاهده پاسخی به نیاز به یک استاندارد حقوقی بین‌المللی است که توسط دولت‌ها‌ی قاره‌های مختلف که برنامه‌های مشابهی را برای استفاده از مزایای هوش مصنوعی و در‌عین‌حال کاهش خطرات مشترک دنبال می‌کنند، پشتیبانی می‌شود.»

این معاهده استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی را هم در بخش عمومی و هم در بخش خصوصی پوشش می‌دهد و دو راه برای رعایت آن وجود دارد:

«طرف‌ها می‌توانند مستقیماً توسط مفاد کنوانسیون مربوطه متعهد شوند یا به‌عنوان یک راهکار جایگزین، اقدامات دیگری را با رعایت مفاد معاهده و در‌عین‌حال احترام کامل به تعهدات بین‌المللی خود در مورد حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون انجام دهند.»

شورا همچنین در بیانیه خود توضیح می‌دهد که این رویکرد به‌دلیل تفاوت‌هایی که در سیستم‌های حقوقی سراسر جهان وجود دارد ضروری است.

پیش از این، پارلمان اروپا قانون هوش مصنوعی (AI Act) را با اکثریت آرا تصویب کرده بود، اما سند تصویب‌شده توسط شورای اروپا تفاوت‌هایی با آن دارد. برخلاف قانون تصویب‌شده توسط اتحادیه اروپا، کشورهای غیرعضو می‌توانند این سند را امضا کنند. حدود یازده کشور که عضو شورا نیستند در تهیه پیش‌نویس این کنوانسیون شرکت کردند که شامل آرژانتین، ژاپن، ایالات‌متحده و اروگوئه می‌شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی