ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

متا و اتحادیه اروپا
هوش مصنوعی

متا آموزش هوش مصنوعی با داده‌های کاربران اروپایی را متوقف می‌کند

متا از محتوای عمومی فیسبوک و اینستاگرام کاربران اتحادیه اروپا برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود استفاده نمی‌کند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۲:۰۰

متا تأیید کرده است برنامه‌هایش برای شروع آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های کاربرانش در اتحادیه اروپا و بریتانیا متوقف می‌کند. مدتی پیش، این شرکت اعلام کرد برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی از داده‌های کاربران اینستاگرام و فیسبوک بهره می‌برد اما پس‌ازآن با شکایت اتحادیه اروپا مواجه شد.

براساس گزارش رویترز، متا گفته است کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند (DPC) از آن‌ها خواسته است آموزش مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) با استفاده از محتوای عمومی را که کاربران فیسبوک و اینستاگرام به‌ اشتراک‌ گذاشته‌‌اند، متوقف کند.

متا نیز گفته است بدون استفاده از اطلاعات محلی کاربران اروپایی، این شرکت فقط می‌تواند تجربه‌ای درجه‌دو به کاربران ارائه دهد. این شرکت می‌گوید باید این کار را انجام بدهد تا زبان‌ها، جغرافیا و مشخصات فرهنگی مختلف مردم اروپا را در هوش مصنوعی‌اش منعکس کند؛ به‌این‌ترتیب متا ممکن است هوش مصنوعی خودش را در اروپا عرضه نکند یا با تأخیر آن را در دسترس این کاربران بگذارد.

آموزش هوش مصنوعی متا توسط داده‌های کاربران

متا از چند هفته گذشته درباره تغییر خط‌‌‌‌ مشی حریم خصوصی خود به کاربرانش اطلاع داده است. در این تغییرات به متا این حق داده می‌شود تا از محتوای عمومی کاربران فیسبوک و اینستاگرام برای آموزش هوش مصنوعی خود استفاده کند. این تغییرات قرار بود 26 ژوئن (6 تیر) اعمال شود اما این شرکت با شکایت اتحادیه اروپا مواجه شد. در این شکایت ذکرشده، برای چنین کاری، ابتدا باید از کاربران اجازه گرفته شود تا درصورت تمایل‌ نداشتن بتوانند انصراف بدهند.

نوتیفیکشن متا درباره آموزش هوش منصوعی با داده‌های کاربران

متا نیز گفته است بیش از 2 میلیارد نوتیفیکیشن برای کاربران ارسال کرده است تا آن‌ها را از تغییرات آتی آگاه کند اما برخلاف سایر پیام‌های عمومی مهم که بالای فید کاربران قرار می‌گیرند، این نوتیفیکشن کنار دیگر نوتیفیکشن‌ها ظاهر می‌شود و ممکن است بسیاری از کاربران آن را نادیده بگیرند.

خط‌مشی جدید متا و حق اعتراض به آموزش هوش مصنوعی با داده‌های شما

علاوه‌براین، کاربران مستقیم و به‌سادگی قادر به «انصراف» از استفاده از داده‌هایشان نیستند. درعوض، آن‌ها باید فرم اعتراض را تکمیل کنند و برای اینکه نمی‌خواهند داده‌هایشان پردازش شود، استدلال‌ کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی