ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سم آلتمن و هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

مدیرعامل OpenAI: هوش مصنوعی نه یک «موجود»، بلکه یک «ابزار» است

سم آلتمن در مصاحبه‌ای جدید به تصورات اشتباه حول هوش مصنوعی پرداخته است. به نظر او نباید این فناوری را یک موجود یا مخلوق دانست.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

«سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI می‌گوید یکی از تصورات اشتباه بزرگ درباره هوش مصنوعی این است که آن را یک «موجود» تلقی کنیم. او هوش مصنوعی را بیشتر یک ابزار می‌داند و می‌گوید که موجود یا مخلوق خواندن هوش مصنوعی مربوط به فیلم‌های علمی تخیلی است. آلتمن اضافه می‌کند که البته ابزارها نیز خطراتی دارند.

سم آلتمن در مصاحبه با نشریه The Advocate گفت یکی از بزرگ‌ترین تصورات غلط درباره هوش مصنوعی این است که اغلب به عنوان یک موجود به‌جای یک ابزار در نظر گرفته می‌شود. او گفت که اگر در یک فیلم علمی تخیلی، هوش مصنوعی نوعی موجود یا مخلوق باشد، سناریوی فیلم بهتر خواهد بود؛ اما برای مثال ChatGPT به وضوح یک ابزار است.

هوش مصنوعی به‌عنوان یک ابزار و خطرات آن

اگرچه سم آلتمن هوش مصنوعی را یک مخلوق نمی‌داند و صرفاً آن را یک ابزار می‌خواند، اما همچنان خطراتی از سوی آن متصور است. به نظر او، این ابزار با دیگر ابزارها تفاوت‌هایی دارد. آلتمن، به‌عنوان یکی از پیشتازان عرصه هوش مصنوعی، یک‌بار در سال 2015 گفت که به احتمال زیاد هوش مصنوعی به پایان جهان منجر خواهد شد.

او چند وقت پیش نیز به همراه صدها دانشمند این حوزه در نامه‌ای درباره ایمنی هوش مصنوعی به خطر انقراض انسان توسط این فناوری هشدار داده بود. در این نامه آمده است: «کاهش خطر انقراض ناشی از هوش مصنوعی باید در کنار سایر خطرات اجتماعی مانند بیماری‌های همه‌گیر و جنگ هسته‌ای یک اولویت جهانی باشد.»

با‌این‌حال، آلتمن همچنین نسبت به ابزارهای هوش مصنوعی خوش‌بین است. او می‌گوید:

«فکر می‌کنم خیلی خوب است که چیزی که ما می‌سازیم مانند یک ابزار باشد، زیرا اگر ابزارهای بهتری به انسان‌ها بدهید، آن‌ها کارهای شگفت‌انگیزی انجام می‌دهند.»

البته به‌زعم «ایلان ماسک»، یکی از بنیانگذاران OpenAI، آلتمن و استارتاپ هوش مصنوعی‌اش از مأموریت اصلی خود برای منافع بشریت فاصله گرفته‌اند. او از آلتمن شکایت کرده است و استدلال می‌کند که OpenAI از توسعه هوش مصنوعی ایمن و مفید دور شده و روی سرمایه‌گذاری‌های پرسود متمرکز شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی