ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

Stability AI از مدل هوش مصنوعی StableCode برای تولید کد رونمایی کرد

StableCode از زبان‌هایی مانند پایتون، جاوااسکریپت و C پشتیبانی می‌کند و در سه گزینه مختلف ارائه شده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

Stability AI احتمالاً بیشتر به‌دلیل مدل تولید متن به تصویر Stable Diffusion خود شناخته می‌شود، اما این استارتاپ مدل‌های هوش مصنوعی دیگری نیز در اختیار دارد. اکنون Stability AI مدل زبانی بزرگ جدیدی تحت عنوان StableCode را راه‌اندازی کرده است که برای تولید کد می‌توان از آن استفاده کرد.

Stability AI اولین نسخه عمومی StableCode را منتشر کرد؛ مدل جدید زبانی بزرگی (LLM) که برای کمک به کاربران در تولید کد طراحی شده است. StableCode در سه سطح مختلف ارائه شده: مدل پایه که برای موارد استفاده عمومی کاربرد دارد، یک مدل دستورالعمل و یک مدل با متن طولانی که می‌تواند از حداکثر 16 هزار توکن پشتیبانی کند.

هوش مصنوعی StableCode از چه زبان‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

مدل StableCode از مجموعه داده‌های زبان برنامه‌نویسی پروژه منبع‌باز BigCode با فیلترهای اضافی و تنظیمات دقیقی از Stability AI بهره می‌برد. در ابتدا نیز این مدل از زبان‌های برنامه‌نویسی پایتون، Go، جاوا، جاوا اسکریپت، C و ++C پشتیبانی می‌کند.

«کریستین لافورت»، رئیس تحقیقات Stability AI، به VentureBeat گفت:

«کاری که ما می‌خواهیم با این مدل انجام دهیم، مشابه کاری است که با Stable Diffusion انجام داده‌ایم تا به همه در جهان کمک کنیم هنرمند شوند. ما می‌خواهیم همین کار را با مدل StableCode نیز انجام دهیم تا هرکسی که ایده خوبی دارد و ممکن است در پیاده‌سازی آن مشکلی داشته باشد، بتواند برنامه‌ای بنویسد که فقط آن مشکل را برطرف کند.»

«نیتن کوپر»، دانشمند تحقیقاتی ارشد Stability AI نیز در مصاحبه‌ای درباره استفاده از داده‌های BigCode برای آموزش مدل StableCode صحبت کرد و گفت:

«ما BigCode را دوست داریم؛ آن‌ها کار شگفت‌انگیزی در مورد حاکمیت داده، حاکمیت مدل و آموزش مدل انجام می‌دهند. ما از مجموعه داده‌های آن استفاده کردیم و فیلترهای اضافی را برای کیفیت و همچنین ساخت نسخه زمینه طولانی روی آن‌ها اعمال کردیم و سپس مدل خود را براساس آن آموزش دادیم.»

کوپر همچنین توضیح داد که با مدل زمینه طولانی StableCode که از حداکثر 16 هزار توکن پشتیبانی می‌کند، می‌توان کدهای تخصصی‌تر و پیچیده‌تر تولید کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی