ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

اولین ماهواره پروژه کویپر آمازون فردا به فضا می‌رود

تیم پروژه کویپر متعلق به شرکت آمازون، فردا 6 اکتبر، کویپرست-1 و کویپرست-2 را با موشک اطلس-5 به فضا پرتاب خواهد کرد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۳ مهر ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

شرکت آمازون روز جمعه 6 اکتبر دو ماهواره آزمایشی پروژه کویپر را به فضا پرتاب خواهد کرد. این جفت ماهواره با نام‌های کویپرست-1 و کویپرست-2 با موشک اطلس-5 اتحاد پرتاب متحد به فضا شلیک خواهند شد.

این پرتاب از مجتمع پرتاب فضایی 41 در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا انجام خواهد شد. پنجره پرتاب دو ساعته در ساعت 2 بعدازظهر به وقت شرقی باز می‌شود.

طبق گفته تیم پروژه کویپر، موشک اطلس-5 این دو ماهواره را در ارتفاع 500 کیلومتری مستقر می‌کند، جایی که آنها وارد مدار پایین زمین می‌شوند.

از آنجا، تیم پروژه کویپر آزمایش‌های مختلفی را برای برقراری اولین تماس با ماهواره‌ها و همچنین استقرار آرایه‌های خورشیدی برای تولید برق انجام خواهد داد. هنگامی که سیستم ماهواره‌ای به اینترنت متصل شد، تیم تلاش خواهد کرد اطلاعاتی را بین ماهواره‌ها و پایانه روی زمین ارسال کند.

کویپر

آمازون می‌گوید در پایان مأموریت ماهواره‌ها را به‌طور فعال از مدار خارج می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد در جو زمین بسوزند.

«راجیو بادیال»، معاون فناوری پروژه کویپر، در بیانیه‌ای می‌گوید:

«ما آزمایش‌های گسترده‌ای را اینجا در آزمایشگاه خود انجام داده‌ایم و به طراحی ماهواره‌مان اعتماد زیادی داریم، اما هیچ‌چیزی نمی‌تواند جایگزین آزمایش در مدار باشد. این اولین باری است که آمازون ماهواره‌ای را در فضا قرار می‌دهد و ما بدون در نظر گرفتن نحوه انجام مأموریت، چیزهای باورنکردنی را یاد خواهیم گرفت.»

درحالی‌که آمازون در ابتدا قرار بود ماهواره‌های آزمایشی خود را در اوایل سال جاری با موشک جدید ولکان به فضا پرتاب کند، موشک دچار انفجار شد و اولین پرتاب آن را به عقب انداخت. برای جلوگیری از تأخیرهای بیشتر، آمازون اعلام کرد که قصد دارد به جای آن به موشک اطلس-5 روی آورد.

آمازون می‌گوید اولین ماهواره‌های تولیدی‌اش همچنان می‌توانند در نیمه اول سال 2024 پرتاب شوند و آزمایش بتا در پایان سال 2024 آغاز می‌شود.

کویپر

این شرکت در نهایت قصد دارد یک گروه ماهواره با تعداد بیش از 3200 در مدار پایین زمین داشته باشد که مسیری برای رقابت با استارلینک ایلان ماسک است. استارلینک درحال حاضر بیش از 4000 ماهواره در فضا دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی