ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: اولین زن فضانورد آمریکا، «سالی راید» به فضا پرتاب شد

«سالی راید» یکی از ۸۰۰۰ نفری بود که در پی انتشار آگهی استخدام ناسا، برای عضویت در این سازمان اقدام کرده بود.

۱۸ ژوئن ۱۹۸۳، «سالی راید»، فضانورد ناسا، اولین زن آمریکایی در فضا شد. او و چهار همکارش با شاتل فضایی چلنجر برای مأموریت اس‌تی‌اس-۷ پرتاب شدند.

سالی راید یکی از ۸۰۰۰ نفری بود که در پی انتشار آگهی استخدام ناسا برای عضویت در این سازمان اقدام کرده‌ بود. وی کار خود را در ناسا به‌عنوان مسئول ارتباط رادیویی زمینی با شاتل‌های فضایی در مدار، طی مأموریت‌های اس‌تی‌اس-۲ و اس‌تی‌اس-۳ آغاز کرد. علاوه‌براین، در طراحی بازوی رباتیک کانادارم نیز نقش داشت.

سرنشینان چلنجر طی ماموریت اس‌تی‌اس-۷

فضانوردان طی مأموریت چلنجر شش روز را در فضا سپری و دو ماهواره ارتباطی را برای اندونزی و کانادا مستقر کردند. راید اولین زنی بود که بازوی رباتیک کانادارم شاتل را اداره کرد. او از آن برای استقرار یک ماهواره پالت شاتل که مملو از آزمایشات علمی بود، استفاده کرد و بعداً دوباره از آن برای بازگرداندن ماهواره به داخل شاتل استفاده نمود. آن‌ها در ۲۴ ژوئن به زمین بازگشتند.

راید بعداً اولین زن آمریکایی شد که برای بار دوم به فضا سفر کرد و در سال ۱۹۸۴ در مأموریت چلنجر دیگری به نام اس‌تی‌اس-۴۱ جی پرتاب شد. او پس از ۱۷ ماه مبارزه با سرطان لوزالمعده، در ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۲ درگذشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی