ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: رصدخانه اشعه ایکس چاندرا مستقر شد

چاندرا می‌تواند تشعشعات پرتو ایکس ساطع‌شده‌ از اجرامی در کیهان را که داغ هستند، مانند انفجارهای ابرنواختر و سیاهچاله‌ها، تشخیص دهد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۳:۳۰

۲۳ ژوئیه ۱۹۹۹، شاتل فضایی کلمبیا برای استقرار رصدخانه پرتو ایکس چاندرا به مدار زمین پرتاب شد.

شاتل فضایی کلمبیا

شاتل نوعی فضاپیما با قابلیت استفاده‌ مجدد بود که برنامه‌ ساخت آن از سال ۱۹۶۹ آغاز شد. کلمبیا نخستین شاتلی بود که مأموریت فضایی خود را آغاز کرد و قبل از فاجعه مرگبار سال ۲۰۰۳، ۲۷ مأموریت موفق را در کارنامه‌ خود ثبت کرد. نام‌گذاری فضاپیما به کشتی کلمبیا که در بوستون نگهداری می‌شود برمی‌گردد.

در خلال آماده‌سازی این شاتل برای آزمایش زمینی، پنج تن از کارکنانی که با گاز نیتروژن مشغول پاکسازی فضاپیما بودند دچار خفگی شدند و دو نفر از آنان جان خود را از دست دادند.
این شاتل مأموریت‌های مهمی ازجمله استقرار آزمایشگاه‌های فضایی در مدار زمین، قراردادن چند ماهواره و انجام برخی تحقیقات در فضا را به‌اتمام رسانده‌ بود.

تلسکوپ فضایی چاندرا

این تلسکوپ فضایی می‌تواند تشعشعات پرتو ایکس ساطع‌شده‌ از اجرامی در کیهان را که داغ هستند و انرژی زیادی دارند، مانند انفجارهای ابرنواختر و سیاهچاله‌ها، تشخیص دهد.

زمانی که چاندرا به فضا پرتاب شد، پیچیده‌ترین تلسکوپ اشعه ایکس بود که تا به‌حال ساخته‌ شده‌ بود.

اما دلیل دیگری وجود دارد که چرا این مأموریت شاتل نقطه عطفی بزرگ برای ناسا درنظر گرفته‌ می‌شود. «ایلین کالینز»، عضو خدمه اس‌تی‌اس_۹۳ نیز اولین زنی بود که در این پرواز شاتل فضایی را فرماندهی کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی