ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: چارلز پرین، الارا، قمر مشتری را کشف کرد

یک روز پس از کشف قمر هیمالیا، چارلز دیلون پرین از تصاویری که توسط تلسکوپ 36 اینچی رصدخانه لیک تهیه شد، الارا را مشاهده کرد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۲ دی ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

2 ژانویه 1905، ستاره‌شناس آرژانتینی، «چارلز پرین»، الارا را کشف کرد که در آن زمان دوازدهمین قمر شناخته‌‌شده‌ مشتری بود. این قمر در مداری با فاصله 11,737,000 کیلومتری مشتری می‌چرخد و قطر آن تنها 76 کیلومتر است.

یک روز پس از کشف قمر هیمالیا، چارلز دیلون پرین از تصاویری که توسط تلسکوپ 36 اینچی رصدخانه لیک تهیه شد، الارا را مشاهده کرد. بااین‌حال، شرایط نامناسب جوی، تأیید این کشف را تا 21 فوریه به تعویق انداخت.

پرین از سال 1893 تا 1909 در رصدخانه لیک در کالیفرنیا کار می‌کرد و کشف 13 دنباله‌دار به او نسبت داده‌ می‌شود.

الارا

الارا ممکن است بقایای یک سیارک منفرد باشد که توسط گرانش مشتری به دام افتاده و به چندین تکه تبدیل شده است.

این قمر تا سال 1975 نام فعلی خود را به‌دست نیاورد. قبل از آن، به‌سادگی با نام مشتری VII شناخته می‌شد. نام فعلی آن برگرفته از افسانه‌ای یونانی است که در آن الارا مادر فرزند غول‌پیکر زئوس، تیتیوس است. در اساطیر یونانی، زئوس با قراردادن‌ الارا در اعماق زمین، او را از همسرش هرا پنهان کرد.

در فوریه 2007، فضاپیمای نیوهورایزنز ناسا چندین عکس از این قمر در مسیر پرواز خود به‌سمت پلوتون گرفت. این قمر بسیار کم‌نور است و فقط حدود 4 درصد از نوری را که دریافت می‌کند، منعکس می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی