ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارشیپ اسپیس ایکس
نجوم و فضا

ایلان ماسک زمان پنجمین پرتاب آزمایشی استارشیپ را اعلام کرد

به پرتاب آزمایشی پنجم استارشیپ نزدیک می‌شویم.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۴:۰۰

ایلان ماسک گفته است تیم اسپیس ایکس قصد دارد «اواخر ژوئیه» (اوایل مردادماه)، برای پنجمین بار راکت بزرگ استارشیپ را به فضا پرتاب کند. این مأموریت می‌تواند تماشایی‌ترین پرواز آزمایشی این راکت 120 متری باشد.

اسپیس ایکس قصد دارد در آزمایش پنجم، برای اولین‌ بار بوستر Super Heavy را از طریق برج پرتاب بگیرد. این مانور به بخش مرحله اول این فضاپیما اجازه می‌دهد تا در پروازهای متعدد استفاده شود و راه را برای مأموریت‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر هموار کند.

آزمایش بعدی استارشیپ چه زمانی انجام می‌شود؟

ایلان ماسک زمان هدف آزمایش پنجم را اواخر ژوئیه (مرداد 1403) پیش‌بینی کرده است. او در پاسخ به پست کاربری که ویدیوی مفهومی شیوه دریافت این بوستر را منتشر کرده بود، نوشت:

«قصد داریم این روش را اواخر ژوئیه امتحان کنیم!»

همان‌طور که این انیمیشن نشان می‌دهد، این مانور شامل یک جفت بازوی رباتیک روی برج پرتاب است که بوستر را پس از بازگشت به زمین دریافت می‌کند و روی سکو قرار می‌دهد.

استارشیپ

درحال‌حاضر، اسپیس ایکس بازگشت ایمن مرحله اول راکت کوچک‌تر فالکون 9 را با موفقیت انجام می‌دهد اما بوستر فالکون 9 بدون استفاده از بازوهای رباتیک به حالت عمودی روی سکو فرود می‌آید.

شرکت اسپیس ایکس در سندی که آنلاین منتشر شده است، درباره فرود استارشیپ می‌گوید:

«پس از پرتاب و جدا شدن دو مرحله فضاپیما در حین پرواز، Super Heavy به محل پرتاب بازمی‌گردد، موتورهایش را دوباره روشن می‌کند تا سرعت وسیله نقلیه را کاهش بدهد. درنهایت بازوهای برج بوستر را می‌گیرد و آن را دوباره روی سکوی پرتاب قرار می‌دهد تا آماده پرواز بعدی شود.»

استارشیپ، قدرتمندترین راکت جهان، از زمان اولین پرتاب خود در آوریل 2023 تاکنون چهار بار پرواز مداری انجام داده است و آخرین پرواز که اواسط این ماه انجام شد، موفق‌ترین پرواز بوده است؛ به‌طوری که سوپر هوی و استارشیپ، فرودی موفقیت‌آمیز و کنترل‌شده داشتند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی