ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سومین پرتاب آزمایشی استارشیپ
نجوم و فضا

ایلان ماسک تاریخ احتمالی سومین پرتاب استارشیپ را اعلام کرد

سومین پرتاب استارشیپ قرار بود در ماه جاری انجام شود، اما حالا ایلان ماسک تاریخ دیگری را برای آن درنظر دارد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

اداره هوانوردی فدرال (FAA) هنوز مجوز سومین پرتاب استارشیپ اسپیس‌ایکس را صادر نکرده، بااین‌حال «ایلان ماسک» تاریخ تقریبی این پرتاب را در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرده است. طبق گفته مدیرعامل اسپیس‌ایکس، این پرتاب حدوداً سه هفته دیگر انجام خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شد که سومین پرتاب آزمایشی استارشیپ در فوریه 2024 (بهمن‌ماه) انجام می‌شود، اما حالا طبق اظهارات جدید ایلان ماسک، استارشیپ حدوداً سه هفته دیگر در مارس (اسفندماه) پرتاب خواهد شد. FAA همچنان درحال بررسی دومین پرواز آزمایشی استارشیپ است که در آبان‌ماه از تأسیسات اسپیس‌ایکس در بوکاچیکا تگزاس پرتاب شد. مانند اولین پرواز (که هفت ماه قبل از دومین پرواز انجام شده بود)، استارشیپ پس از بلندشدن، منفجر شد.

سومین پرتاب استارشیپ
آماده‌سازی استارشیپ برای سومین پرتاب

سومین پرتاب آزمایشی استارشیپ اسپیس‌ایکس

اسپیس‌ایکس انتظار دارد FAA تحقیقات خود را به‌زودی به سرانجام برساند و مجوز سومین پرتاب آزمایشی بدون خدمه استارشیپ را صادر کند. ایلان ماسک قصد دارد از استارشیپ در برنامه‌های مختلفی استفاده کند که مهم‌ترین آن‌ها انتقال خدمه و محموله‌ها به ماه و احتمالاً به مریخ است.

اسپیس‌ایکس برای آماده‌سازی سومین پرتاب، اخیراً هر دو بخش موشک، یعنی بوستر سوپرهوی مرحله اول و فضاپیمای استارشیپ را به سکوی پرتاب استاربیس منتقل کرد. در ابتدا انتظار می‌رفت که سومین پرتاب آزمایشی در ماه فوریه انجام شود، اما FAA اعلام کرد که اسپیس‌ایکس هنوز اسناد مربوط به دومین پرواز آزمایشی را ارائه نکرده است و احتمالاً صدور مجوز سومین پرتاب کمی بیشتر طول می‌کشد. اگر سومین پرواز آزمایشی در ماه مارس انجام شود، تقریباً یک سال از اولین آزمایش در سال 2023 می‌گذرد.

به‌نظر می‌رسد که اسپیس‌ایکس درحال ساخت سایت پرتاب دیگری در تأسیسات تگزاس خود است و احتمالاً این امر باعث می‌شود که پرتاب‌های آینده استارشیپ با سرعت بیشتری انجام شوند؛ البته برای هر پرتاب به مجوز FAA نیاز است. این سازمان در هر پرتاب دلایل شکست یا انفجار را بررسی می‌کند که این خود باعث تأخیرهایی در فرایند آزمایش‌های اسپیس‌ایکس می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی