ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سومین پرتاب استارشیپ
علمی

اسپیس ایکس احتمالاً ماه آینده میلادی سومین پرتاب آزمایشی استارشیپ را انجام می‌دهد

اسپیس ایکس انتظار دارد در هفته‌های آینده اداره هوانوردی فدرال مجوز پرتاب را برای ماه فوریه صادر کند.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۱ دی ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

اسپیس‌ ایکس می‌خواهد راکت عظیم استارشیپ را برای سومین‌بار در ماه فوریه پرتاب کند. در یک تله‌کنفرانس که ناسا این هفته برای اعلام اخبار برنامه آرتمیس برگزار کرد، «جسیکا جنسن»، نایب رئیس بخش مشتریان اسپیس‌ایکس، گفت که کمپانی متعلق به ایلان ماسک می‌خواهد در ماه جاری میلادی استارشیپ را برای پرتاب سوم آماده کند. آن‌ها امیدوارند که در هفته‌های آتی مجوز پرتاب را از اداره هوانوردی فدرال (FAA) دریافت کنند.

جسیکا جنسن گفت که تیم اسپیس‌ایکس درحال‌حاضر برای آماده‌سازی تست سوم در سایت بوکا چیکا در تگزاس تلاش می‌کند. آن‌ها تست استاتیک بوستر مرحله اول استارشیپ، هوی بوستر، را کامل کرده‌اند. ایلان ماسک پیش‌تر اعلام کرده بود که استارشیپ سوم را در ماه دسامبر برای پرتاب آماده خواهد کرد.

اسپیس ایکس انتظار دارد که FAA مجوز پرتاب را در ماه فوریه صادر کند. به این ترتیب، سومین پرتاب آزمایشی استارشیپ در ماه فوریه اجرا خواهد شد.

راکت استارشیپ از دو مرحله هوی بوستر و فضاپیمای استارشیپ تشکیل شده است. این بوستر در لحظه پرتاب نیرویی معادل با ۷ میلیون کیلوگرم تولید می‌کند. به این ترتیب، استارشیپ قوی‌ترین راکتی است که تابه‌حال به پرواز درآمده است.

پرتاب آزمایشی استارشیپ
دومین پرتاب استارشیپ؛ با این که فضاپیما توانست با موفقیت از بوستر جدا شود، اما درنهایت نتوانست به مدار زمین برسد.

هدف سومین پرتاب استارشیپ

در فروردین امسال، استارشیپ برای اولین‌بار به‌طور آزمایشی پرتاب شد. وجود یک نقص در لحظه جداسازی بوستر مرحله اول باعث شد تا این مأموریت پس از چهار دقیقه منفجر شود. در دومین مأموریت، استارشیپ با موفقیت از بوستر خود جدا شد. بااین‌حال، این مأموریت نیز نتوانست به مدار زمین برسد.

جنسن در تله‌کنفرانس ناسا اعلام کرد که هدف از سومین مأموریت استارشیپ بهبود عملکرد موتورها است تا این فضاپیما به مدار زمین برسد. هدف اصلی اسپیس ایکس این است که سیستم پرواز استارشیپ برای انتقال محموله‌ها و خدمه به ماه استفاده شود. همچنین این فضاپیما احتمالاً در بلندمدت فضانوردان را به مریخ نیز خواهد برد. بااین‌حال همچنان تست‌های بسیار زیادی مورد نیاز است. یکی از بخش‌های مهم عملیات پرواز استارشیپ که هنوز مورد آزمایش قرار نگرفته، سیستم انتقال سوخت در فضاست. استارشیپ برای انجام سفرهای خود کاملاً به این سیستم متکی است.

علی‌رغم نگرانی‌ها از تأخیر زمانی در برنامه‌های اسپیس ایکس، جنسن گفت که کمپانی فضایی ایلان ماسک تقریباً تمام بخش‌های پیچیده برنامه عملیاتی خود را تکمیل کرده است. سیستم انتقال سوخت فضایی بسیار ترسناک و پیچیده به‌نظر می‌رسد، اما تنها کار باقی‌مانده اتصال آن به استارشیپ خواهد بود.

اما قبل از تمام این موارد، اسپیس ایکس باید ثابت کند که راکت سوپر هوی می‌تواند فضاپیمای استارشیپ را به مدار زمین برساند. اسپیس ایکس امیدوار است که در ماه آینده میلادی برای سومین‌بار فرصت آزمایش این هدف را داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • peyman17
    peyman17 | ۲۱ دی ۱۴۰۲

    بی صبرانه منتظریم‌

مطالب پیشنهادی