ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سفر به ماه
نجوم و فضا

ناسا مأموریت سفر به ماه «آرتمیس 2» را تا شهریور 1404 به تعویق انداخت

مأموریت آرتمیس 3 نیز با تأخیر 9 ماهه، فضانوردان را در شهریور سال 1405 روی سطح ماه فرود خواهد آورد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۰ دی ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

ناسا اعلام کرد که ماموریت‌های آرتمیس 2 و 3 به زمان بیشتری نیاز دارند و به‌همین دلیل برنامه سفر به ماه با تأخیر راه‌اندازی خواهد شد. طبق اعلام «بیل نلسون»، مدیر ناسا، مأموریت آرتمیس 2 که برای نوامبر 2024 برنامه‌ریزی شده بود اکنون قرار است سپتامبر سال 2025 مصادف با شهریور 1404 انجام شود. همچنین مأموریت آرتمیس 3 که برای اولین بار پس از سال 1972 قرار است انسان‌ها را به سطح ماه بازگرداند، اکنون با تأخیر 9 ماهه، برای سپتامبر 2026 مصادف با شهریور 1405 برنامه‌ریزی‌شده است.

براساس گزارش انگجت، تأخیرهای اعلام‌شده توسط ناسا فقط برای دو مأموریت مذکور هستند و آرتمیس 4 همچنان قرار است در سپتامبر 2028 مصادف با شهریور 1407 انجام شود. در این مأموریت، انسان‌ها یک ماژول زیستی را به ایستگاه فضایی موسوم به «دروازه ماه» که برای احداث در مدار این کره برنامه‌ریزی شده، اضافه می‌کنند.

دلایل تأخیر برنامه ناسا برای سفر به ماه

دلیل این تأخیرها مسائل ایمنی اعلام شده است. نلسون در کنفرانس تلفنی خود به خبرنگاران گفت:

«همانطور که در هر مرحله به همه یادآوری می‌کنیم، ایمنی اولویت اصلی ما است. برای اینکه به تیم‌های آرتمیس زمان بیشتری بدهیم تا روی چالش‌ها کار کنند، می‌خواهیم زمان بیشتری را صرف Artemis II و III کنیم.»

علی‌رغم مأموریت موفقیت‌آمیز آرتمیس 1 در سال 2022 که طی آن قدرتمندترین راکت تاریخ یعنی SLS آزمایش شد و فضاپیمای بدون سرنشین اوریون به نزدیکی ماه رسید، اختلالاتی در سپر حرارتی فضاپیما دیده شد. مهندسان ناسا ظاهراً در حال حاضر روی اصلاح این مشکل کار می‌کنند که دلیل آن فرود با سرعت زیاد روی سطح زمین اعلام شده است. تیم‌های ناسا همچنین در حال عیب‌یابی مشکل باتری اوریون نیز هستند و روی برطرف‌کردن مشکلات مربوط به مدار تهویه هوا و کنترل دمای آن نیز کار می‌کنند.

با وجود این تأخیر، شرکت Axiom Space برای توسعه لباس‌های فضایی نسل بعدی خود زمان بیشتری خواهد داشت. اسپیس ایکس نیز حالا زمان بیشتری دارد تا کاوشگر Starship HLS خود را بسازد و آزمایش‌هایی را انجام دهد که نهایتاً فضانوردان مأموریت‌های آرتمیس 3 و 4 را روی سطح ماه قرار خواهد داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی