ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: موشک فالکون-۹ به مدار رسید

فالکون-۹ موشکی تجاری است که برای بردن‌ محموله به مدار زمین طراحی شد. این مأموریت نقطه عطفی بزرگ برای صنعت نوپای پروازهای فضایی خصوصی بود

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

۴ ژوئن ۲۰۱۰، اولین موشک فالکون-۹ ساخته‌شده توسط اسپیس‌ایکس در اولین سفر خود از کیپ کاناورال پرتاب شد و به مدار رسید. اسپیس‌ایکس توسط ایلان ماسک تأسیس شد.

فالکون-۹ موشکی تجاری است که برای بردن‌ محموله به مدار زمین طراحی شد و بلندای آن به ۶۷ متر می‌رسد. این مأموریت نقطه عطفی بزرگ برای صنعت نوپای پروازهای فضایی خصوصی بود و اسپیس‌ایکس را در مسیر استراتوسفر قرار داد.

موشک آن روز تقریباً مدار را ترک نکرد و به‌دلیل مشکل در سیستم پایان پرواز، به پایان پنجره پرتاب چهارساعته خود نزدیک شد. اما توانست با موفقیت پرتاب شود و رسماً قرارداد ۱.۶ میلیارد دلاری خود را با ناسا برای تحویل بیست تن محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی با ۱۲ پرواز دراگون تا سال ۲۰۱۶ آغاز کند.

موشک فالکون اسپیس‌ایکس در اولین پرواز خود از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا

این موشک حامل نمونه اولیه فضاپیمای دراگون بود که برای سفرهای باری به ایستگاه فضایی بین‌المللی طراحی شده‌ بود. اسپیس‌ایکس پروازهای تحویل رسمی محموله‌های ناسا را با دراگون و فالکون-۹ در پایان سال ۲۰۱۰ آغاز کرد.

فالکون-۹ برای مدتی دیگر به پرواز ادامه خواهد داد، اما روزهای فعالیت راکت به شماره افتاده‌ است.
اسپیس ایکس درحال‌حاضر روی سیستم حمل و نقل به مریخ کار می کند: موشک فضایی غول‌پیکر و قابل استفاده مجدد به نام استارشیپ.

ماسک گفته است که می‌خواهد کپسول‌های فالکون-۹، فالکون هوی و دراگون را کنار بگذارد، تا درنهایت کل بار پرواز فضایی شرکت را استارشیپ به دوش بکشد.

هنوز مشخص نیست پایان فعالیت این موشک چه زمانی اتفاق خواهد افتاد. اما اگر همه‌چیز طبق برنامه ماسک پیش برود، استارشیپ به‌زودی آماده پرواز می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی