ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پرتاب ULA
نجوم و فضا

آمریکا برای اولین‌بار پس از بیش از نیم‌ قرن، یک فضاپیما روانه ماه کرد [تماشا کنید]

شرکت ULA با راکت «وولکان» برای اولین‌بار در بیش از 50 سال، پرتابی برای آمریکا انجام داد تا کاوشگر Peregrine را به ماه برساند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۸ دی ۱۴۰۲ | ۱۲:۰۰

پس از گذشت حدود 50 سال از آخرین پرتاب مأموریت‌های آپولو به ماه، ایالات‌متحده آمریکا امروز با کمک شرکت خصوصی United Launch Alliance پرتابی انجام داده که قرار است کاوشگر شرکت Astrobotic را به قمر زمین برساند.

به‌ گزارش واشنگتن پست، ساعت 02:18 بامداد به وقت محلی برابر با 10:48 صبح به وقت ایران، راکت Vulcan Centaur متعلق به شرکت United Launch Alliance از کیپ کاناورال ایالات‌متحده پرتاب شد تا مأموریت Peregrine 1 را برای ارسال کاوشگر Astrobotic به ماه انجام دهد. این اولین پرتاب راکت «وولکان» محسوب می‌شود.

اولین پرتاب فضایی تجاری آمریکا به ماه با راکت شرکت ULA

پرتاب حاضر نخستین گام در مسیر پرمخاطره و پیچیده سفر به ماه است، اما اگر همه‌چیز درست پیش برود، فرودگر Peregrine 1 در 23 فوریه (4 اسفندماه) به قمر زمین می‌رسد. البته شرکت Intuitive Machines هم قرار است در اواسط فوریه پرتابی داشته باشد که فرود در ماه در تاریخ 22 فوریه را دنبال می‌کند؛ بنابراین اگر آن مأموریت با موفقیت انجام شود، زودتر از Astrobotic به ماه می‌رسد.

یکی از نکات مهم پرتاب امروز استفاده از راکت وولکان شرکت ULA بود که از سال‌ها پیش در دست توسعه قرار داشت. این شرکت با همکاری مشترک لاکهید مارتین و بوئینگ بنیان گذاشته شده است. ULA برای سال جاری میلادی 6 پرتاب با راکت وولکان را برنامه‌ریزی کرده و این مقدار در سال آینده میلادی به 28 پرتاب خواهد رسید. بااین‌حال، ULA با هدف‌گذاری 144 پرتاب اسپیس‌ایکس فاصله زیادی دارد.

کاوشگر «پرگرین» دارای 20 ابزار علمی شامل 5 ابزار از ناساست که پیرامون رفتار آب در سطح ماه مطالعه خواهد کرد. این کاوشگر همچنین چندین نمونه DNA از شرکت Celestis را با خود به‌همراه دارد که به‌عنوان نماد انسان‌های بی‌باکی که در تمام طول زندگی خود به‌دنبال حرکت به‌سمت ستارگان بودند، روی ماه قرار خواهد گرفت.

فضاپیمای پرگرین مسیر نسبتاً مستقیمی را به طرف ماه طی می‌کند اما تا 23 فوریه روی آن فرود نخواهد آمد و باید منتظر بمانیم تا ببینیم این فرود موفقیت‌آمیز خواهد بود یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی